За многумина омилената храна од секојдневието може да го намали ризикот од деменција

Сирењето може да помогне да се намали ризикот од деменција, сугерира нова студија. Научниците открија дека оние што редовно јаделе сирење имаат подобри резултати на когнитивните тестови, што укажува на тоа дека имаат помала веројатност да ја развијат болеста подоцна во животот.

Истражувачите го следеле здравјето, физичката активност и навиките во исхраната на 1.516 луѓе на возраст над 65 години во Токио.

Тоа ги вклучувало нивната исхрана, историјата на падови, хроничните состојби, мускулната маса, телесните масти, крвниот притисок, силата на стисокот, брзината на одење, холестеролот и менталната состојба.

Околу 80% од учесниците консумирале сирење - или дневно (28%), еднаш на секои два дена (24%) или двапати неделно (30%).

Преработената сорта била најпопуларна опција, проследена со бело сирење покриено со мувла (како што се бри и камембер), свежо сирење (како што се фета, маскарпоне и рикота) и сино сирење (вклучувајќи ги стилтон и горгонзола).

Волонтерите потоа одговориле на 30 прашања кои ја тестирале нивната когнитивна функција - прашалник познат како Mini-Mental State Examination (MMSE). Вклучува меморија, јазик, ориентација, внимание и визуопросторни вештини.

Оценката од 23 или подолу се смета за маркер за лоша когнитивна функција. Тимот откри дека оние кои вклучиле сирење во нивната исхрана имале помали шанси да постигнат резултати под овој праг.

Оние кои јаделе сирење, исто така, имале малку понизок крвен притисок и БМИ, поголема брзина на одење и поголема разновидност во нивната исхрана воопшто. Сепак, тие имале повисок холестерол и шеќер во крвта.

Авторите, кои ги објавија своите наоди во списанието Nutrients, рекоа:

„Претходните студии покажаа дека исхраната која се карактеризира со висок внес на производи од соја, зеленчук, алги, млеко и млечни производи, заедно со низок внес на житни производи, е поврзана со намален ризик од развој на деменција. Нашите резултати сугерираат дека внесот на сирење е обратно поврзан со пониски когнитивни функции дури и по прилагодување за повеќекратни конфузни фактори“.

Тие заклучија дека сирењето може да има својства за подобрување на мозокот, но потребни се дополнителни студии за да се утврди улогата што ја игра, особено во развојот на деменцијата.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе