сирење

7 висококалорични намирници што не треба да се избегнуваат при слабеење

Висококалоричната храна обично се вели дека е нездрава и не е хранлива. Вистина е дека консумација на висококалорична храна ќе ја зголеми вашата телесна тежина, но тоа не значи дека е навистина толку лоша.
Read more

10 најздрави сирења, според нутриционистите

Сирењето е една од омилените намирници за многу луѓе, а може и да се користи како состојка во различни јадења.
Read more

Taste Atlas објави листа на најдобрите сирења во светот

Објавена е листата на 100 најдобри сирења во светот за 2023 и 2024 година, според податоците собрани од кулинарското списание Taste Atlas.
Read more

Кое сирење е најздраво?

Сирењето има богата кулинарска историја, а луѓето го прават повеќе од 4.000 години. Денес има 2000 сорти, па логично е да се запрашаме: кое е најздравото сирење?
Read more

Зошто швајцарското сирење има дупки?

Швајцарското сирење секогаш се опишува како сирење со дупчиња. Има цврсто тело и оревест, но сладок вкус.
Read more

Три најлоши млечни производи што предизвикуваат надуеност и проблеми со варењето

Млечните производи, познати по својата хранлива вредност и придонес за здравјето на коските, се составен дел на многу диети.
Read more

За многумина омилената храна од секојдневието може да го намали ризикот од деменција

Сирењето може да помогне да се намали ризикот од деменција, сугерира нова студија.
Read more

Кое сирење е најздраво?

Богато со протеини, калциум, витамини и есенцијални амино киселини, сирењето е висококалорична храна и може да биде богата со масти и натриум.
Read more

Храна која се смета за здрава, а може да има негативни ефекти

Факт е дека здравата исхрана е неопходна за квалитетен и долг живот. Сепак, треба да имате на ум дека одредена храна може да има негативни ефекти иако многумина ја сметаат за здрава за организмот.
Read more
filter

Видови сирење кои може да ги јадат луѓе со висок холестерол

Read more

Кое сирење колку долго може да трае?

За да си го сочуваме здравјето и да се заштитиме од труење, често од фрижидерот фрламе сѐ што и малку ни е сомнително. Меѓу најчестите намирници што ги фрламе се сирењата.
Read more

7 вида сирење во кои можете да уживате без страв за вашиот струк

Многумина претпоставуваат дека мора да се откажат од сирењето ако сакаат да се хранат поздраво.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more