За појадок или бранч – пет рецепти со јајца

Имате омилен рецепт со јајца? Сега имате пет нови идеи од кои може да го бирате омилениот.

Јајцата се одличен избор на храна за здрав почеток на денот. Многу е здраво да јадете јајца во вашиот прв оброк во денот, па нека бидат ваш избор за појадок или бранч.

Јајцата се богат извор на протеини, во чиј состав влегуваат 9 есенцијални аминокиселини. Исто така, треба да знаете дека белката на јајцето не содржи холестерол, а жолчката од јајцето е извор на витамин А, Д и Е.

Иако е точно дека едно јајце во просек содржи 1,5 грама заситени масти, истражувањата покажаа дека умерено консумирање на јајца не го зголемува ризикот од срцеви заболувања, туку нè штити од нив.

Со консумирање на јајца, на едноставен начин го зголемувате внесот на биотин, кој игра важна улога во создавањето на кератинот.

Јајцата освен витамин Б12 содржат и протеини, цинк и железо, а тоа се хранливи материи за здрава коса. Овие хранливи состојки помагаат на структурата на косата, разградувањето на јаглехидратите и мастите и распоредување на кислородот до телото.

Светски познатиот готвач Џејми Оливер ви нуди пет нови возбудливи рецепти со јајца за појадок или бранч со кои оваа основна, достапна и евтина храна ќе стане интересен и омилен дел од вашето секојдневно мени.

Remote video URL
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе

Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во лето?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе