Зад ознаката B5 GT се крие досега најмоќната Alpina

Alpina ќе го понуди лимитираниот модел B5 GT во двете каросериски верзии, а основната цена во Германија е 145.500 евра за Sedan и 148.500 за Wagon.

Неодамна, под покровителство на BMW, познатата германска тјунинг компанија Alpina претстави модел со ограничена едиција што се крие зад ознаката B5 GT, базиран е на серијата 5 на BMW и со себе го носи најмоќниот мотор досега што е „растурен, доработен и составен“ во Alpina.

Компанијата од Баварија ќе го понуди B5 GT во двете каросериски верзии и тоа во само 250 примероци, а купувачите кои се подготвени да потрошат најмалку 145.500 евра може да сметаат на 4,4-литарски V8 битурбо мотор кој развива 634 КС и 850 Nm максимален вртежен момент.

Наведените бројки се доволни за B5 GT Sedan да од 0 до 100 км/ч стигне за 3,4 секунди и да развие 330 км/ч, додека попрактичната караван верзија ќе достигне 100 км/ч за 3,6 секунди и ќе развива 322 км/ч. Преносот на моќноста на двете оски (xDrive) се управува со рафиниран 8-брзински автоматски менувач, а ефикасното запирање е обезбедено со сопирачките на Brembo, видливи под добро познатите 20-инчни Classic бандажи на Alpina.

Фото галерија

Покрај познатите нијанси на сина и зелена, Alpina ќе понуди уште шест бои на каросеријата со B5 GT, а има и неколку комбинации на бои во кожена и дрвена внатрешност, која е украсена со табличка со сериски број и препознатливи Alpina амблеми.

Книгата за нарачки е отворена, а првите испораки се планирани за јули.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Авто новости

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Read more

Што значат бројките и буквите на гумите?

Read more

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Read more

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Read more
 

Автомобили

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Читај повеќе

Што значат бројките и буквите на гумите?

Читај повеќе
  • filter

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Читај повеќе

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Читај повеќе

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Читај повеќе

Што носи новиот BMW M5?

Читај повеќе
  • play_arrow

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Читај повеќе

Со кој автомобил ќе возите најдолго на „резерва“?

Читај повеќе