Запечени макарони со брокула и пилешко

Недела е денот кога семејството се собира на ручек. Еве предлог што да зготвите за денес.

Состојки:

400 гр. макарони

300 гр. пилешко филе

Брокула

300 мл. млеко

Три лажици путер

Три лажици брашно

Сирење

Маслиново масло

Сол, бибер

Начин на подготовка:

Макароните сварете ги во солена вода.

На маслиново масло пржете го пилешкото месо, а брокулата варете ја пет минути во зовриена вода.

Во тава загрејте масло, додајте брашно и мешајте додека да добие златеста боја, постепено додавајте млеко и мешајте додека да се згусне и зачинете со сол и бибер.

Загрејте ја рерната на 200 степени. Во тава за печење ставете ги брокулата, пилешкото месо и макароните. Прелијте со сосот и наросете рендано сирење. Печете околу десетина минути.

реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Read more

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Read more

Рецепти

Ручек за вистински гурмани: Свински кременадли со кашкавал

Read more

Рецепт на денот: Пица мафини

Read more

Девет рецепти за здрав и вкусен појадок

Read more

Рецепт на денот: Палачинки од овес и банана

Read more

Магазин

  • play_arrow

Разбивање мит: Ниту носењето на шест маски не го намалува нивото на кислород

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми штедачи

Читај повеќе
  • filter

Како е да се биде доктор во време на корона-криза?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајмлапс: Како коронавирусот се прошири низ светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина: Петнаесетгодишник доживеа мозочен удар по цел месец играње видеоигри без престан

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: COVID-19 е јавен непријател број 1

Читај повеќе

Како да се ослободите од непријатната миризба под пазувите на природен начин?

Читај повеќе

Ручек за вистински гурмани: Свински кременадли со кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Читај повеќе