Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Aston Martin го започна сериското производство на луксузниот SUV -моделот DBX.

По 5 години од премиерата на концептот, британската автомобилска компанија започна со производството на нејзиниот прв SUV.

Aston Martin DBX беше претставен кон крајот на 2019 година, а првите продукциски примероци од овој автомобил излегоа на почетокот на јули од фабриката во Велс.

DBX користи 4,0-литарски твин-турбо V8 мотор на Mercedes-AMG. Моторот развива 550 коњски сили и 700 Nm максимален вртежен момент.

Силата се пренесува на сите 4 тркала со помош на 9-степен автоматски менувач. Од 0 до 100 км/ч забрзува за 4,5 секунди.

Цената на Aston Martin DBX во Велика Британија започнува од 158.000 фунти, во Германија се продава за 193.500 евра, а во САД се продава по цена од 189.900 долари.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Авто новости

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Read more

Поглед во освежениот BMW M5

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе

Најавен новиот Rolls-Royce Ghost

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes-AMG GT R Pro

Читај повеќе