Започнете го денот со лимонада со ѓумбир

Ѓумбирот е неверојатно ефективен во спречувањето на мачнотии или други желудочни тегоби како надуеност, запек и повраќање. Докажано е дека е одличен во борбата против настинки и грип, а комбинацијата од ѓумбир, лимон и мед ги победува сите инфекции.

Во комбинација со лимонот – ѓумбирот е одличен напиток кој го чува вашето здравје.

Начин на подготовка:

Во тенџере додајте една и пол шолја вода, 1 лажичка куркума и лажичка ѓумбир во прав. Доколку немате ѓумбир во прав, може да изрендате свеж ѓумбир.

Промешајте, поклопете и оставете на огин 5-10 минути.

Половина од готовиот напиток сипете го во шолја, а во остатокот од шолјата додајте сок од исцеден лимон. Засладете го пијалакот со една лажичка мед. Пијте 1 шолја дневно за да го подобрите вашето здравје, но и да се ослободите од масните наслаги и штетните токсини во телото.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе