Здрава и вкусна супа од зеленчук за есенски детокс

Во есен треба да го зајакнете имунитетот за да се заштитите од настинки и грип.

Како да подготвите вкусна и лесна супа?

Состојки:

Лажичка маслиново масло

Главица кромид

Два моркови

Целер

Две чешниња

1 поголем сладок компир

300 гр. тиква

Карфиол

Две шолји исецкана зелка

Половина литар сос од домати

Бујон од зеленчук

Лажичка сол

Пола лажичка бибер

Две лажички магдонос

Начин на подготовка:

Во длабока тава сипете маслиново масло и ставете да се загрее на огин на средна температура.

Во неa додајте ги кромидот, целерот, па ставете да се пржaт околу 3-5 минути. Додајте и лук и пржете уште една минута.

Додајте сладок компир и исечена тиква на коцки, карфиол па оставете да се вари околу пет минути.

Додајте ја зелката, сосот од домати, бујонот, зачинете и промешајте. Оставете да се динствува, па потоа да се вари уште половина час.

Тргнете ја од огин, додајте магдонос и послужете ја топла.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Read more

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Read more

Брзо и лесно: Летна салата со наут

Read more

Предлог за ручек: Пилешко со тиквички во крем сос

Read more

Магазин

  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Кој знак најмногу изневерува и зошто?

Читај повеќе

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Читај повеќе

Дали е можно двапати да се заразите со коронавирусот?

Читај повеќе

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Читај повеќе