Здраво и вкусно: Лазања со тиквички и месо

Лазањата со месо и тиквички има помалку калории од класичната лазања.

Потребни состојки:

800 г мелено месо

700 мл сос од домати

450 г тиквички

400 г рикота

300 г рендана моцарела

90 г рендан пармезан

1 јајце

Сол и бибер

Свеж босилек

Начин на подготовка:

Измијте ги тиквичките, па исечете ги на тенки кришки по должина. Посолете ги и оставете ги да отстојат 15 минути, а потоа ставете ги на хартија.

Направете сос од месо. Продинстајте го меленото месо, па додајте сос од домати, посолете, додајте бибер и варете неколку минути. Во сад измешајте едно јајце со рендан пармезан и рикота. Посолете и додајте бибер по желба.

На дното ставете малку сос со месо, па одозгора кришки тиквички за да ја покријат целата површина. Преку тиквичките ставете го преостатото месо и половина од смесата со сирење.

Врз таа смеса ставете го остатокот од тиквичките, сосот од месо и остатокот од смесата со сирење.

На крај наросете рендана моцарела. Покријте со алуминиумска фолија и печете во рерна на 200 степени околу 40 минути. Покријте со алуминиумска фолија и печете уште 10 минути.

Украсете со свежи листови босилек и послужете.

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Рецепти

Витаминска бомба што штити од вируси

Read more

Рецепт на денот: Бургери со пилешки плескавици

Read more

Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Брзо и вкусно: Модар патлиџан и домати со моцарела

Read more
 

Магазин

Дали ПМС ве дебелее?

Читај повеќе

Ибрахимовиќ со моќен говор го затвори фестивалот Санремо

Читај повеќе

Едноставен потег што може да ви ја спаси врската

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е поврзаноста меѓу спиењето и менталното здравје?

Читај повеќе

Витаминска бомба што штити од вируси

Читај повеќе

Пасивно-агресивно однесување во врската: Рецепт за катастрофа

Читај повеќе

Рецепт на денот: Бургери со пилешки плескавици

Читај повеќе

Што се случува со нашето тело ако седиме премногу секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Читај повеќе