Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Истражувачи од Универзитетот Харвард докажаа дека некои видови зеленчук не придонесуваат за губење на тежината, туку може да влијаат на дебелеење.

Во истражување кое траело 20 години, учествувале 130.000 луѓе, а научниците ги следеле нивните навики во исхраната, како и намирниците кои ги консумираат. На основа на добиените податоци, експертите заклучиле кој зеленчук придонесува за зголемување на килограмите. Со голема сигурност потврдено е дека најмногу се дебелее од пченка, компир и грашок.

Испитаниците кои почесто консумираат зеленчук богат со скроб добивале на тежина многу повеќе од испитаниците кои јаделе друг вид зеленчук.

Пченката се покажала како најлоша со 0.9 килограми во текот на две години од зголемување на порцијата со овој зеленчук. Компирот, грашокот и пченката се лошо оценети бидејќи имаат вишок калории и јаглехидрати од другиот зеленчук и имаат повисок гликемиски индекс што значи дека побрзо го креваат шеќерот во крвта во текот на варењето.

Проблемот не е во зеленчукот, туку во навиките во исхраната. Луѓето пречесто ги користат, не јадат доволно широка палета други видови зеленчук како брокула, боранија, кои содржат многу витамини и минерали, а минимални калории.

Компирот, пченката и грашокот се евтини, со благ вкус и омилени кај децата што значи дека некои семејства секојдневно ги користат. Клучно во исхраната се умерени порции и паметни техники на подготвување.

Ако сакате да ја задржите моменталната тежина јадете зеленчук богат со влакна како карфиол, брокула, зелка и моркови. Се препорачува и зеленчук со висок процент на вода како домати, краставици, зелена салата, тиквици и ротквица.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Здравје

Помалку познати рани знаци на бременост

Read more

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Read more

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе