Земјотрес во Преспа

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска, во 0 часот и 32 минути по полноќ регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 120 км јужно од Скопје, во епицентралното подрачје Преспа, со Рихтерова локална магнитуда ML3.8.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот е почувствуван во Охрид, Струга и Ресен со интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала, во Битола, Кавадарци и околината со интензитет од III степени според истата скала.

Освен вознемиреност кај граѓаните, според првичните податоци, материјални штети не се пријавени.

реклама

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Read more

Досега починаа 31 од актерската екипа на култната серија Beverly Hills, 90210

Read more

Како пчели отвораат пластично шише?

Read more

Тажната приказна за левиот бек што пријави местење: Кога чесноста не се исплаќа

Read more

Македонија

Левица: ​​​​​Власта именува директор на затвор од ЗНАМ гонет за несовесно работење

Read more

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ ја враќа политиката на евтина работна сила

Read more

Aстрит Исени ја презеде функцијата заменик-министер за внатрешни работи

Read more

Нема повеќе багатела храна на државна сметка – за 50% зголемени цените во владините објекти

Read more
 

Вести

Москва го преименува плоштадот Европа

Читај повеќе

Левица: ​​​​​Власта именува директор на затвор од ЗНАМ гонет за несовесно работење

Читај повеќе

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ ја враќа политиката на евтина работна сила

Читај повеќе

Aстрит Исени ја презеде функцијата заменик-министер за внатрешни работи

Читај повеќе

Трамп е фаворит - како може Камала Харис да го победи?

Читај повеќе

Нема повеќе багатела храна на државна сметка – за 50% зголемени цените во владините објекти

Читај повеќе

Американците пресретнаа руски и кинески бомбардери во близина на Алјаска

Читај повеќе

Утринава изгасен и последниот активен пожар во државата

Читај повеќе

Затвор за руските војници кои ќе бидат фатени како користат интернет на фронт

Читај повеќе