Зошто болат градите?

Понекогаш се будите и не можете ниту градник да облечете. Постојат денови во месецот кога не сте ни близу до циклусот, а чувствувате како некој да ве клоцал по градите. Покрај најчестиот виновник постојат и други причини за болки за кои морате да се консултирате со доктор.
 
 
Болката во градите пред секој месечен циклус е очекувана и времето во кое се јавува е доволно да ја исклучите како нешто за кое треба да се загрижите. 
 
Бремените жени исто така искусуваат болка во градите. Стражниот коктел од хормони допринесуваат за зголемена чувствителност на брадавиците, а ако болката е проследена со вртоглавици, лошење и промашен циклус не ќе ви биде лошо да тркнете по еден тест за бременост.
 
Постојат и посериозни причинители на болка во градите како што се трупки и туморозни ткива во градите. Туморозно ткиво не секогаш значи рак на дојка, но е нешто кое дефинитивно треба да го проверите. 
 
Фиброаденомите се масни ткива кои некои жени се склони да ги создаваат, а предизвикуваат болка кога со својата форма или големина ќе натиснат некоја жлезда во градите па со секој зголемен притисок се зголемува и болката. 
 
Ракот на дојки вообичаено не се манифестира со болки во градите туку со многу други пропратни симптоми како пропаднати брадавици, трупки во градите кои не се движат, и промена на обликот на едната или двете гради.
реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Read more

Живот

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Read more

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Read more

Магазин

  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Читај повеќе