Зошто е важен витаминот К за вашиот организам?

Покрај витаминот А, Ц и Е и нивните предности во врска со нега на кожата, косата и ноктите, научниците сега тврдат дека на оваа група треба да се додаде и витаминот К.

Витаминот К има многу придобивки за вашето здравје, пишува Elle.com.

Научниците велат дека луѓето ги користат производите кои содржат витамин Ц, Д, Е. Меѓутоа, се проценува дека 99 од 100 луѓе имаат недостаток од витаминот К.

Сè поголем број на докази укажуваат на тоа дека витаминот К има голема улога за имунолошкиот систем, така што овој витамин треба да биде дел од вашата секојдневна исхрана.

Витаминот К е дел од групата на витамини кои порано ги користеле за исцелување на раните. Главните компонентни на витаминот К се К1 и К2 кои се корисни за многу работи.

К1 се состои во вашата омилена зелена салата, најмногу во спанаќот, а потоа и во житарките. К2 се содржи во путерот и во жолчките. Главната функција на витаминот К е активирање на протеинот во телото кој е важен за заштита на срцето и коските.

Вашето тело ќе го „испрати“ витаминот К1 во црниот дроб бидејќи тој е орган кој апсорбира витамините кои ги внесувате во телото. Витаминот К2 го намалува ризикот од кршење на коските.

Производите богати со витаминот К помагааат во процесот на заздравување на вашата кожа. Витаминот К го намалува воспалението и црвенилото. Ја штити и хидратира кожата.

Тагови
реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе