Зошто изневеруваат мажите?

На интернет можеме да најдеме секакви совети за состаноци, секс и врски, а кога станува збор за реалниот свет, има цели делови од книжарниците посветени токму на оваа тема.

Што се однесува до стручните совети, Естер Перел е професионалецот што може да даде навистина релевантни мислења на овие теми. Таа е експерт за односи и психолог и стана позната по своите неверојатни сознанија не само за врските, туку и за човечката природа воопшто.

Социјалните разлики се важен фактор

Еден извадок од ток-шоу од 2017 година стана вирален во последно време. Во него, Перел ги коментира теориите зад изневерувањето и причините зошто мажите и жените изневеруваат. „Пред сè, да бидеме многу јасни. Низ историјата, мажите практично имале дозвола да изневеруваат. И тие имале секакви теории што го оправдуваат тоа, како да се природни скитници, знаете“, вели Перел.

„Значи, ги имаме сите овие еволутивни теории и биолошки теории кои објаснуваат зошто мажите не се моногамни по природа. Додека жените се припитомени суштества. Не знаеме што би направиле жените доколку би им било дозволено да го сторат истото без последиците со кои се соочуваат, а се многу различни од последиците за мажите“, тврди Перел.

Она што го знаеме е дека мажите и жените лажат. Мажите лажат со претерување, фалење и „пумпање“, а жените лажат со негирање и минимизирање бидејќи тоа се очекува од нив во културата и светот“.

Многумина се согласуваат со психологот

Со повеќе од 1,5 милиони лајкови и околу 10.000 коментари, јасно е дека нејзините зборови ги погодија луѓето и отворија простор за дискусија на оваа тема. Една жена брзо се согласи со психологот, пишувајќи во коментарите: „Кога мојот поранешен изневеруваше, моето семејство ме принуди да му простам бидејќи очигледно бев премногу драматична и тој не можеше да ги контролира своите нагони“.

Во интервју за Glamour, психологот и експерт за еволуција од Харвард, професорот Дејвид Бас, рече дека постојат разлики кога станува збор за неверство засновано на општествените норми и очекувањата меѓу половите. Според Бас, мажите имаат поголема веројатност да изневеруваат поради сексуалната различност, додека жените би биле склони кон афери за да најдат подобар партнер или посилна врска, пишува Women's Health.

реклама

Неделен хороскоп: Кого го очекува љубовна криза, а кој ќе заработи пари?

Read more

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Read more

Каде беше досега Џек Ма?

Read more

Ирина Шајк, поздрав од одмор

Read more

Љубов и секс

Пет лоши навики со кои си го уништувате сексуалниот живот

Read more

За машки: 7 совети како да ја освоиш симпатијата

Read more

Што треба да знаете пред да одлучите да живеете заедно со партнерот?

Read more

За што најчесто се расправаат луѓето во врска?

Read more
 

Магазин

На која возраст младите во Македонија се иселуваат од родителскиот дом?

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е идеалната температура за храната да трае долго во вашиот фрижидер?

Читај повеќе

Пет лоши навики со кои си го уништувате сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се петте најнечисти површини во вашата кујна?

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе
  • filter

Кои се четирите најскапи часовници во светот?

Читај повеќе

За машки: 7 совети како да ја освоиш симпатијата

Читај повеќе

Неделен хороскоп: Кого го очекува љубовна криза, а кој ќе заработи пари?

Читај повеќе