Зошто јаболковиот оцет е пијалак за согорување на маснотии?

Ф.З.
/ 10.11.2023 / 14:43

Јаболковиот оцет, кој важи за разновиден еликсир, доби признание за неговите потенцијални придобивки во губењето тежина и намалување на воспалението.

Во потрага по поздрав начин на живот, многу поединци ги истражуваат наводните придобивки од вклучувањето на јаболков оцет во нивната секојдневна рутина.

Ова ферментирано чудо е познато по содржината на оцетна киселина, која е поврзана со различни здравствени придобивки, вклучувајќи губење на тежината и намалување на воспалението.

Мишел Саари, специјалистка за здравје и исхрана во eHealth Project, зборуваше за причините зошто овој ферментиран пијалак е толку корисен кога станува збор за контрола на тежината и воспалението во нашите тела.

Јаболковиот оцет, или ACV, е разноврсна течност направена од ферментиран сок од јаболко. Може да се пофали со карактеристичен зачинет вкус кој може да додаде пикантност на различни јадења, преливи и пијалаци. Покрај своите кулинарски употреби, ACV привлече внимание и за потенцијалните здравствени придобивки. Некои истражувања сугерираат дека консумирањето јаболков оцет може да помогне во губење на тежината со зголемување на чувството на ситост и намалување на апетитот.

„Се покажа дека јаболковиот оцет, земен пред оброк, го подобрува одговорот на шеќерот во крвта по оброкот. Со контролирање на шеќерот во крвта после оброк, тој помага гликозата подобро да се апсорбира од нашето тело со забавување на неговото навлегување. Кога нашите тела ја апсорбираат гликозата со бавно темпо, не остава вишок гликоза во нашиот крвоток. Ако гликозата не се апсорбира веднаш, таа обично се претвора во маснотии“, вели тој.

Исто така додава дека иако јаболковиот оцет директно не предизвикува губење на маснотии, може да му помогне на телото да ја запре конверзијата на гликозата во маснотии. На индиректен начин, игра улога во регулирањето на количината на складирани масти, нудејќи потенцијален механизам за управување со тежината. Истражувањата исто така открија дека јаболковиот оцет има антиинфламаторни својства, првенствено поради неговата компонента на оцетна киселина. Оцетната киселина е поврзана со супресија на воспалителните патишта во телото.

Иако ACV може да биде корисен за секого, тоа е особено паметна идеја за дијабетичарите кои тешко ја апсорбираат гликозата.

„Оние со дијабетес имаат тенденција да имаат потешко време правилно да ја апсорбираат гликозата поради недостаток на инсулин. Така тие можат да видат поголеми придобивки во однос на некој без дијабетес во однос на апсорпцијата на гликоза“, додава тој.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фит

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Read more

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Read more

Суперхрана што топи калории додека спиете

Read more

Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Read more
 

Магазин

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе

Храна која е богата со витамин Ц - идеална за зимските месеци

Читај повеќе