Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Качувањето на нозете на контролната табла од совозачката страна во автомобил не е забрането со никакви прописи. Но, пред да го направите тоа, подобро е да размислите.

Нема правило кое му забранува на патникот да се вози со нозете или стапалата потпрени на контролната табла. Полицијата во своите обраќања до јавноста не се повикува на законските прописи за ваквото однесување, туку се обидува да допре до здравиот разум на луѓето кои така постапуваат.

Во таа смисла, најдобро е да започнеме со видео за тоа што се случува кога нашиот автомобил ќе се судри со друг автомобил, не нужно при големи брзини, а нашите нозе доживуваат близок контакт со активирањето на предното воздушно перниче (под претпоставка дека ги почитувате сообраќајните закони и носите појас).

Remote video URL

Ако она што се случи со ногата на манекенот од видеото погоре не убеди никого да се воздржи од ставање на стапалата на контролната табла, еве уште подрастично видео – иако сепак со тест-кукли:

Remote video URL
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Авто новости

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Read more

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Read more

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more
 

Автомобили

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе