Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Новата студија спроведена во Кина утврди зошто не треба да спиете со отворени завеси.

Имено, истражувачите изјавиле дека оваа практика може да го зголеми ризикот од мозочен удар за 43% бидејќи светлосното загадување го попречува квалитетниот одмор и ги оптоварува органите на телото. Светлосното загадување е промена на нивото на природна светлина во ноќни услови предизвикана од емисија на светлина од вештачки извори на светлина.

Ги анализирале податоците собрани од 28.000 луѓе за да го утврдат влијанието на загадувањето врз природниот ритам на спиење и будење и пронашле јасна врска. Д-р Џаинбин Ван рече:

„Нашето истражување сугерира дека повисоките нивоа на изложеност на вештачка светлина на отворено во текот на ноќта може да бидат фактор на ризик за цереброваскуларни болести“.

Поради оваа причина, тој ги советува луѓето, особено оние што живеат во урбани средини, да ја намалат изложеноста на овој вид светлина за да го зачуваат своето здравје.

Резултатите се објавени во стручното списание Stroke. Во период од шест години, тие го следеле здравјето на луѓе од ист град без историја на цереброваскуларни болести (каде спаѓаат аневризмата и мозочниот удар).

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Здравје

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Read more

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Read more

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе