Зошто пилотите самоубијци - камикази носеле шлемови?

На фотографиите од Втората светска војна јапонските пилоти самоубици - камикази се гледа дека носат заштитни шлемови, па прашањето е зошто би носеле шлемови кога одат во самоубиствена мисија.

Сепак, во основа е трик-прашање, бидејќи заштитата што ја имале на глава не е цврста кацига, туку кожна летачка капа која ги штити главата и ушите. Тие ја користеле за да не им биде ладно или пак за да не оглуват во текот на летот со отворен кокпит, пишува Mentalfloss.

Камиказите во текот на извидувачките летови, летале со отворна кабина, а понекогаш морале да ја прекинат мисијата и да преживеат до следниот обид за напад.

Задачата на камиказите била заедно со авионот да се забијат во целта. Камиказе исто така е називот и на тајфунот кој во август 1281 година го уништил поголемиот дел од монголската воена морнарица која се подготвувала да ја заземе Јапонија. Покрај тој термин, Јапонците за пилотите самоубијци го имаат и терминот токотаи или токо.

Јапонската воена авијација почна да применува камикази од битката кај Филипини во октомври 1944 година. На тој начин тие сакале да ја неутрализираат американската надмоќ со помош на пожртвуваноста на сопствените пилоти.

реклама

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Read more

Чек дис аут

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Read more

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Read more

Магазин

  • play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе