Зошто сум за абортус

Откако Врховниот суд на САД го укина правото на абортус, се крена голема галама низ целата територија на Соединетите Американски Држани поради ова укинато право на жените.

Ова е коментар на Ејми Лин Џордан од Флоренс, Јужна Каролина.

Јас сум за Беки, која при нејзиното 20-неделно анатомско скенирање дозна дека новороденчето што беше толку возбудена да го донесе на овој свет се развило без органи кои го одржуваат живот.

Јас сум за Сузан, која беше сексуално нападната додека се враќаше од работа, само за да дојде до ужасно сознание дека нејзиниот напаѓач го засадил своето семе во неа кога таа еден месец подоцна доби позитивен резултат од тестот за бременост.

Јас сум за Тереза која хеморагирала поради абрупција на плацентата, поради што нејзините родители, брачниот другар и децата мораат да донесат невозможна одлука дали да ја спасат неа или нејзиното неродено дете.

Јас сум за малата Кети на која невиноста ѝ ја одзеде некој на кој требаше да може да му верува, а нејзиното 11-годишно тело не е доволно зрело за да ги поднесе последиците од тоа предавство.

Јас сум за Мелиса, која работи две работи само за да врзе крај со крај и мора да избере дали да донесе уште едно дете во сиромаштија или да ги нахрани децата што веќе ги има бидејќи нејзиниот сопружник се откажал од неа.

Јас сум за Британи која сфаќа дека на ниту еден начин не е финансиски, емоционално или физички способна да одгледува дете.

Јас сум за Емили која помина низ ИВФ, завршувајќи со 6 остварливи имплантирани јајце клетки кои бараат селективно намалување за да се осигура безбедноста на неа и БЕЗБЕДЕН број на фетуси.

Јас сум за Џесика која КОНЕЧНО добива сила да се оттргне од нејзиниот физички нападен сопруг само за да открие дека носи дете на ова чудовиште.

Јас сум за Ванеса која отиде на закажаниот преглед после ГОДИНИ обидувајќи се да забремени, само за да слушне тишина каде што требаше да има чукање на срце.

Јас сум за Линдзи која ја изгуби невиноста во втора година средно и поради скинат кондом сега треба да избере дали ќе биде мајка тинејџерка или само тинејџерка.

Јас сум за Кортни која штотуку дозна дека е во 13-тата недела, но јајцето никогаш не излегло од јајцеводот, па или ќе ја прекине бременоста или ризикува да умре од внатрешно крварење.

Можете да се расправате и колку што сакате да кажувате дека јас сум за избор, но вистината е:
Јас сум за живот.
Нивните животи.
Животот на жените.

Вие не можете да избирате кои сценарија треба да се прифатат. Не се работи за тоа со кои приказни не се согласувате. Станува збор за борба за жените во приказните со кои се согласувате и за ИЗБОРОТ што е направен.

Правата на жените се наменети за заштита на СИТЕ жени, без разлика на нивната ситуација!

Абортусот е здравствена заштита.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Здравје

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Read more

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Read more

Осум причини зошто треба почесто да јадете пилешко месо

Read more

Кои се симптомите на предозирање со витамин Д?

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе