Зошто треба почесто да јадете овесни снегулки?

Овесните снегулки не се само вкусен и лесен оброк туку содржат бројни хранливи состојки кои не се наоѓаат во останатите намирници.

Тие делуваат како пробиотик кој помага во одржувањето на рамнотежата на цревните микроби. Ја подобруваат столицата, го засилуваат имунитетот и спречуваат воспаленија. Исто така се извор на влакна клучни за секој дел од здравата исхрана.

Влакната го стабилизираат нивото на шеќер во крвта, даваат чувство на ситост и го намалуваат нивото на холестерол.

Овесните снегулки содржат два вида влакна: растворливи и нерастворливи. Двата вида се подеднакво важни за здравјето.

Растворливите влакна се потопуваат во вода и ја контролираат глукозата. Нерастворливите влакна помагаат храната што ја јадете без проблеми да се движи низ телото.

Овесот сам по себе е доволно здрава храна, но уште една предност е што може лесно да го комбинирате со други здрави намирници како овошје, јатксти плодови, семиња или малку протеини и здрави масти како путер од ореви, јогурт или јајца.

Remote video URL
реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Read more

Здравје

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Read more

Како се менува вагината низ годините?

Read more
 

Магазин

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова врска? Одговорете на овие четири прашања и дознајте

Читај повеќе

Како се менува вагината низ годините?

Читај повеќе
  • filter

Вистинскиот Хари Потер за 27.500 фунти го продаде првото издание на „Philosopher's Stone“

Читај повеќе

Хороскопските знаци зад волан: Бикот вози по свое, Лавот за чудо е дисциплиниран

Читај повеќе