10 цитати за животот од Харуки Мураками

Веројатно многумина од нас се нашле во ситуација во која е тешко да се најдат вистинските зборови за да се опишат чувствата. Но, писателот Харуки Мураками умее многу вешто тоа да го направи.

Неговите книги сведочат дека вистински ја разбира хемијата на човечката душа и со неверојатна прецизност умее тоа да го преточи во зборови.

Одвоивме неколку цитати од овој писател:

1. „Светот без љубов е како ветер зад затворен прозорец. Ниту можеш да го допреш, ниту да го вдишиш“.

2. „Не постои погрешно мислење. Постојат мислења кои не се сложуваат со нашите. Тоа е сè.“

3. „Мислев дека луѓето растат постепено, малку по малку. Испадна дека не е така. Растат 'преку ноќ'.“

4. „Кога се прегрнуваме, ги делиме нашите стравови.“

5. „Никој не сака да биде сам. Јас мразам да бидам разочаран.“.

6. „Кога секој човек би верувал во среќен крај, светот не би имал од што да се плаши.“.

7. „Секој и сè изгледа убаво кога го гледате од дистанца“.

8. „Ако сè се случува онака како што сакате, животот ќе ви стане досаден.“

9. „Кога немате некој со кого би ги делеле вашите осамени мисли, вашите мисли ќе почнат да ве делат меѓу себе“.

10. „Кога гледате долго во морето, почнуваат да ви недостигаат луѓето. Кога гледате во луѓето, почнува да ви недостига морето“.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Книги

Годинашниот саем на книги во Скопје без ковид мерки, присутни над 60 издавачки куќи

Read more

Ана Јовковска ја промовира новата книга „Емотивен талог“

Read more

Катерина Гогова ќе ја промовира третата стихозбирка „Сонцестој“

Read more

Доделување на наградата „Пегаз“ и промоција на победничкиот роман „Хотел меѓу две војни“ на Русјаков

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

15 најстрашни хибридни животни кои навистина постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

За цврсти мускули: 15-минутни интензивни домашни вежби

Читај повеќе

Кои промени се случуваат ако имате секс секој ден, цела година?

Читај повеќе

Најздравите луѓе во светот ги јадат овие три намирници за појадок

Читај повеќе

Секси и самоуверена: Најубавата Романка на сите времиња привлече внимание во Кан

Читај повеќе

Природни средства со кои може да се ослободите од мравките во домот

Читај повеќе

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Читај повеќе

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Читај повеќе