10 причини зошто треба почесто да уживате во сексот

Истражувањата покажаа дека сексот не само што е неопходен поради задоволство, туку и за подобрување на здравствената состојба.

Одвоивме 10 причини зошто треба почесто да уживате во креветот:

1. Ќе го подобрите имунитетот

Редовниот секс ја зацврстува врската, но и го подобрува здравјето. Нивото на имуноглобулин А, кој штити од грип и настинки, се активира со почестото водење љубов (барем двапати неделно).

Затоа, наместо да јадете ѓумбир и земате витамин Ц, водете почесто љубов.

2. Го намалува ризикот од срцев удар

Научници открија дека луѓето кои имаат секс трипати неделно или повеќе, двојно помалку имаат ризик од срцев и мозочен удар.

3. Подмладува

Заборавете на ботокс, скапи креми и таблети. Студија на шкотски научници покажа дека луѓето  кои водат љубов четири пати неделно изгледаат 7 до 12 години помладо од вистинската возраст, работата на тестостеронот, колагенот и естрогенот ја прави кожата еластична и мазна, а косата густа и свилена.

4. Сексот е подобар од парите

Според американски истражувачи, сексот ги прави луѓето посреќни отколку парите

5. Го продолжува животот

Здравото срце, циркулација и позитивните емоции додаваат години на вашиот живот.

6. Го нормализира циклусот

Сексот го регулира производството на хормони кои за возврат го регулираат менструалниот циклус.

7. Ја подига самодовербата

Ништо не е толку релаксирачко како секс со саканата личност. А, кога е се добро во креветот, тоа дава доверба и во себе и секојдневниот живот.

8. Се бори против менталниот умор, анксиозноста и депресијата

Природата не измислила подобар антидепресив. Благодарение на ендорфинот, водењето љубов го одвлекува вниманието од сите проблеми подобро отколку кој било тренинг или вежби за дишење.

9. Одличен лек против болка

Бројни студии покажаа дека окситоцинот произведен во текот на оргазам совршено ги блокира рецепторите за болка. Затоа, пред да земете таблети, пробајте го овој пријател и проверен лек.

10. Сексот е замена за тренинг

Оние кои не сакаат теретана и не брзаат на лента за трчање ќе бидат среќни со фактот дека висококвалитетниот секс е еднаков на тренинг. Во текот на сексуален однос во просек се трошат околу 300 калории, што е скоро како половина час трчање.

Се трошат калории, се затегнуваат мускули, а грбот се зајакнува.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Тајните на женското задоволство: Какви оргазми се бран, вулкан и лавина?

Read more

Љубов и секс

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Љубовен хороскоп за февруари: Еден знак или ќе раскине, или ќе го каже судбоносното „да“

Read more

Дали постои идеален број на сексуални партнери?

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе