13 чекори како да го подготвите автомобилот за есен

Навремената подготовка за есенските услови може да ве спаси од многу проблеми, но и да ви ја олесни подготовката за зимата.

Исто така, сега е полесно и со помали непријатности да се решаваат разни проблеми, додека температурата не е премногу падната.

1) Акумулатор - проверете или заменете

Идеално е акумулаторот да се проверува на специјализиран сервис еднаш годишно.

Имаат специјални уреди за тестирање, за да можат навреме да ве предупредат за можноста од откажување на акумулаторот кога температурите ќе паднат под нулата.

Исто така, може да се провери дали полнењето е добро, бидејќи дури и нов акумулатор брзо ќе страда ако системот за полнење не работи правилно.

Оваа проверка обично не е скапа - повикајте неколку специјализирани служби и прашајте. Така можете навреме да избегнете непријатни ситуации во некое студено рано утро.

Превенцијата е особено исплатлива кај поновите автомобили кои имаат систем старт-стоп, како и вистинска армија од различни потрошувачи на струја, а самиот акумулатор може да биде исклучително скапа. Ќе се користат греачи за прозори, ретровизори, седишта, волан, има разни безбедносни системи, светла за магла, вентилатор за греење, бришачи...

2) Течност за бришачи - додадете резерва

Редовно проверувајте го нивото на течноста за миење на шофершајбната, а за да можете навреме да ја надополнувате доколку е потребно, потребно е секогаш да имате резерва.

Можеби идејата дека ќе потрошите толку многу течност изгледа нелогична бидејќи бришачите се користат кога врне, но запомнете дека кога дождот ќе престане, на патот останува голема количина на вода што другите возила ја собираат во форма на облак од валкани капки кои се лепат за шофершајбната.

Во тие капки има нечистотии кои можат да го изгребат шофершајбната, па затоа течноста за миење е многу корисна за да го избегнете ова - инаку практично со бришачите на шофершајбната ќе ја размачкате валканата вода на шофершајбната.

3) Оштетување на каросеријата

Сега е време да се поправи секоја штета што е доволно длабока за да предизвика корозија. Дождот сам по себе е доволен за значително да го забрза овој процес, па дури и кога ќе почне да се фрла сол на патиштата, напролет може да се изненадите од значително повисоки трошоци за санирање на некои гребнатини.

Ако веќе некаде се појавила 'рѓа, ситуацијата е веќе сериозна и никако не одложувајте го решавањето на проблемот за пролет или лето. Корозијата можеби веќе се проширила на многу поширок простор под бојата и нема да ја забележите додека не се појават дупки.

Ако финансиите ви се проблем, направете го барем најосновното нешто - спречете корозијата да се шири понатаму. Оставете го бојадисувањето во точната нијанса и висококвалитетниот лак за подобри времиња. На овој начин можете да заштедите многу пари, бидејќи поправката со текот на времето ќе биде сè поскапа.

Можеби возите автомобил со грда точка, но тоа е подобро отколку автомобилот полека, но сигурно да скапува цела есен и зима. Исто така, внимателно проверете ги сите скриени места, без разлика дали имало некаква штета, бидејќи може да се појави корозија на места каде што е тешко да се види.

4) Восок - превенцијата е најдобриот лек

Нанесување на заштитен слој од восок кој ја штити бојата/бојата на автомобилот од бројни негативни влијанија, како што се разни агресивни материи од загадениот воздух, солта фрлена на патот, птичјиот измет, е одличен начин да го заштитите автомобилот.

Исто така, многу е полесно со миење да се отстранат разни нечистотии од автомобил кој има слој восок. Треба да се нагласи дека постојат различни начини на користење на восок - од професионална апликација, која е најквалитетна и најдолготрајна, но и најскапа, преку решенија „направи сам“, до шампони со восок и ставање восок во перални со самоуслуга.

5) Одводни канали за вода - проверка и чистење

Многу е важно редовно да ги проверувате одводните канали за вода, особено ако паркирате под дрвја, бидејќи лисјата многу брзо паѓаат наесен и можат исто толку брзо да ги затнат тие одводи. Во тој случај, кога врне, водата може да стигне до кабината или до некоја електроника и да предизвика сериозна штета.

6) Бришачи - поважни отколку што мислиме

Не е голема работа ако возите со мала брзина, а дождот не е силен со лоши бришачи, но на автопат лошите бришачи можат да го претворат возењето во вистинска агонија и да ве доведат во опасност. Затоа, проверете ја состојбата на бришачите навреме.

Дури и ако визуелно изгледаат убаво, проверете како ја отстрануваат водата од шофершајбната. Не заборавајте на задниот бришач, бидејќи може да биде исклучително важен во некои ситуации. Не заборавајте да ги проверите и прскалките - и предните и задните.

7) Клима уред - непроценлив за одмаглување на прозорци

Клима уредот служи не само за да не одржува разладени во текот на летото, туку и да ги одмаглува прозорците исклучително брзо и ефикасно.

8) Миење на стаклото одвнатре - помага да се намали замаглувањето

Валканото стакло е многу поподложно на замаглување отколку чистото стакло, па затоа редовното и темелно миење е многу корисно.

Постојат и различни средства против магла. Некои се доста ефикасни, додека други не покажуваат речиси никаков ефект. Се разбира, нивната ефикасност во голема мера зависи од тоа дали правилно ги користите. Тие, исто така, може драстично да се разликуваат по тоа колку долго траат.

9) Ставете гумени патосници

Есента носи дожд и кал, па „тепихот“ на автомобилот го штитиме со гумени патосници. Тие се исто така неспоредливо полесни за перење и сушење.

10) Поправете го ветробранското стакло ако има некакво оштетување

Секое оштетување на шофершајбната треба да се санира пред постудениот период, бидејќи постои можност во текот на есента и зимата температурните разлики да се прошират до степен до кој поправката е невозможна.

11) Грејачи за стакло и огледала

Некои автомобили имаат и грејачи за возачкиот простор, па затоа треба да се проверат навреме. Грејачите на огледалата се многу корисни - затоа не чекајте зимата да откриете дека некој од нив се расипал.

12) Гуми - длабочина на шарата, старост, општа состојба...

Има уште многу време до задолжителното носење зимски гуми. Сепак, добрите гуми се многу важни и во есенскиот период - имаме влажни коловози, паднати лисја, кал од други возила на патот... Затоа проверете сè за гумите - длабочината на шарата не е единствената ставка што треба да се провери.

Постојат и можни оштетувања кои не можат да се забележат при секојдневното користење на автомобилот, но кои можат да се „шират“ и да направат сериозни проблеми при големи брзини, на пр. на автопат. Овде првенствено зборуваме за оштетување на страните на гумите. Тука е и староста на гумата, што не е занемарлива ставка, без разлика што гумата изгледа совршено добро. Исто така, треба да видите дали гумите се трошат рамномерно.

13) Резервно тркало

Возачите често забораваат на резервното тркало. Најголемиот проблем е што гумата на резервното тркало полека но сигурно го губи воздушниот притисок, па во случај на дупната гума може да се најдете во многу непријатна ситуација доколку немате пумпа за да ја надувате гумата.

14) Фарови и други светла

Есента и зимата генерално носат послаба видливост. Затоа проверете дали работат сите светла, вклучувајќи ги и светлата за магла. Исто така, ако не знаете, научете како да ги вклучите.

Матираните фарови воопшто не се наивен проблем - колку е поматна пластиката на фаровите и колку повеќе има гребнатини, толку полошо светат фаровите. Ова е опасно од повеќе причини, особено во лоши временски услови и на патишта надвор од населено место. Ќе задоцните да забележите пешак или велосипедист, дупка, животно...

Ефективно решение е полирањето. Не чини многу, а може во голема мера да ја подобри ситуацијата. Се разбира, ако проблемот е внатре во фарот, тоа бара сосема поинаков пристап.

 

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе