15-те најимпресивни библиотеки во светот

Библиотеката е збирка на материјали, книги или медиуми кои се достапни за употреба, а не само за изложување. Библиотеката обезбедува физички или дигитален пристап до материјали и може да биде физичка локација или виртуелен простор, или и двете. Збирката на библиотеката може да вклучува печатени материјали и други физички ресурси во многу формати како што се ДВД, ЦД и касета, како и пристап до информации, музика или друга содржина што се чува во библиографските бази на податоци.

Библиотеката, која може многу да се разликува по големина, може да биде организирана за употреба и одржувана од јавно тело како што е владата; институција како што е училиште или музеј; корпорација; или приватно лице. Покрај обезбедувањето материјали, библиотеките обезбедуваат и услуги на библиотекари кои се обучени и експерти за наоѓање, избирање, циркулирање и организирање на информации и за толкување на потребите за информации, навигација и анализа на многу големи количини на информации со различни ресурси.

Денеска ги разгледуваме 15-те најимпресивни библиотеки во светот.

реклама

Книги

7 совети од Ернест Хемингвеј како да бидете подобар писател

Read more

Почина Пол Остер, авторот на познатата The New York Trilogy

Read more

Граѓаните на ЕУ повеќе претпочитаат печатени отколку електронски книги

Read more

КАЈГАНА препорака: Зошто треба да го прочитате крими романот „Нож“ на Ју Несбе?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Топ 15 највеличествени историски хотели

Read more
play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Read more
play_arrow

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more
play_arrow

Војна на кујните: Италијанска одмазда

Read more
play_arrow

7 фудбалски менаџери кои се пробија иако се просечни

Read more
play_arrow

Статива

Read more
play_arrow

7 најлоши одбрани на титула во историјата на фудбалот

Read more
play_arrow

Јован Манев: Сите сме со една цел, да постигнеме добар резултат

Read more
play_arrow

Времеплов: 33 години од највредниот пенал на Дарко Панчев

Read more
play_arrow

7 најкатастрофални трансфери со кои фудбалерите си ги уништиле кариерите

Read more
play_arrow

Rammstein направи спектакл во Белград

Read more