4 лековити растенија кои веднаш можете да ги засадите на тераса

Овие четири лековити растенија лесно се одгледуваат, а ќе уживате во нив во саксии на вашата терасата или во градината.

Засадете ги уште денес.

Мајчина душица

Основниот зачин во медитеранската, карипската, централноамериканската и другите кујни - да не ги спомнуваме билните градини - овој член на семејството нане расте во различни региони и напредува во сончеви, помалку влажни услови. Богат е со тимол и други есенцијални масла и соединенија кои го поддржуваат имунитетот и можат да заштитат од вирусни инфекции. Етеричните масла во мајчина душица помагаат и во ублажување на кашлицата и го олеснуваат дишењето.

Начин на употреба: ставете неколку гранчиња свежа мајчина душица во шолја со 10 минути зовриена вода, а потоа процедете. Или, исечете долги гранчиња, врзете ги стеблата со јаже и оставете ги да се исушат (листовите треба да бидат насочени надолу, на ладно и темно место). Кога целосно ќе се исушат, чувајте ги во затворен стаклен сад. За чај, ставете 1 лажичка сува мајчина душица во чаша врела вода. Или додадете грст суви листови во тенџере со зовриена вода, тргнете го од оган и користете како пареа за ублажување на кашлицата.

Оригано

По потекло од Европа, овој миризлив член на семејството нане добро расте во различни климатски услови, што го прави совршен додаток на секоја градина. Карвакролот, лимоненот и другите антиоксидантни соединенија, кои му даваат на ориганото специфичен вкус и мирис, исто така штитат од вируси, бактерии и други патогени. Истражувањата покажуваат дека овие соединенија го намалуваат воспалението, го поддржуваат имунолошкиот систем и можат да се борат против патогените кои се отпорни на антибиотици.

Начин на употреба: за чај, потопете неколку гранчиња свежо оригано во шолја со 10 минути зовриена вода, а потоа процедете. Или направете масло од оригано: соберете околу две шолји листови од оригано. Лесно издробете ги листовите, прелијте ги со шолја топло маслиново масло и убаво измешајте. Префрлете ја смесата во стаклена тегла со добро прицврстен капак и оставете ја две недели на ладно и темно место, мешајќи секој ден или секој втор ден. Процедете низ газа, фрлете ги листовите и чувајте го маслото во добро затворен стаклен сад.

Маточина

Позната и како Melissa officinalis, маточината е уште еден европски староседелец кој лесно се одгледува во градините. Маточината традиционално се користи за лекување на стрес и несоница, а истражувањата покажуваат дека може да влијае и на здравјето на имунолошкиот систем. Богата е со различни фитохемикалии кои имаат антивирусно, антибактериско и антиинфламаторно дејство. Истражувањата покажуваат дека есенцијалното масло од маточина може да го спречи ширењето на вирусот на грип, а екстрактите ја зајакнуваат активноста на имунолошкиот систем.

Начин на употреба: крупно исечкајте ги свежите листови, ставете 2 лажички во шолја со 10 минути зовриена вода и потоа процедете. Свежите лисја имаат светол, вкус налик на лимон што може да се користи во готвењето; сомелете ги и додајте ги во преливите за салата, кифличките од лимон, овошните салати или шербетите од цитрус. За да се исуши маточината, исечете ги стеблата на околу три сантиметри од земјата, врзете ги стеблата со јаже, а потоа закачете ги со листовите свртени надолу и чувајте ги на ладно и темно место. Кога целосно ќе се исушат, извадете ги листовите од стеблата и ставете ги во затворена стаклена тегла. За чај ставете 2 лажички суви листови во шолја врела вода, оставете да отстои 10 минути, па процедете.

Рузмарин

Еден од најмоќните додатоци на секоја тревна градина. Оваа ароматична зимзелена грмушка се користи илјадници години и во готвењето и во медицината. Потекнува од Медитеранот, но е релативно издржлив и во ладна клима и добро расте во различни региони. Рузмаринот е богат со рузмаринска киселина, карносол, карнозинска киселина и други антиоксидантни соединенија кои го намалуваат воспалението, го поддржуваат имунолошкиот систем и штитат од вируси, бактерии и други патогени.

Начин на употреба: потопете големо гранче свеж рузмарин во чаша со 10 минути зовриена вода, а потоа фрлете го гранчето; или, извадете ги игличките од свежите гранчиња рузмарин, ставете 1 лажичка во топче за чај, а потоа во зовриена вода. За едноставна тинктура ставете гранчиња рузмарин во стаклена тегла (околу 0,5 литри), прелијте со вотка и затворете ја теглата; оставете го на ладно и темно место 4-6 недели, тресете ја теглата секој ден или два. Фрлете ги гранчињата рузмарин и исцедете ја тинктурата во стаклена тегла со добро прицврстен капак.

Тагови
реклама

Живот

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Read more

Опасен TikTok тренд ветува идеално исончан тен

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе