721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов случаj на COVID-19.

Во:

-Скопје 334
-Прилеп 56
-Кавадарци 52
-Неготино 34
-Велес 26
-Охрид 24
-Битола 23
-Куманово 22
-Тетово 18
-Струмица 16
-Гевгелија 15
-Крива Паланка 14
-Гостивар 13
-Струга 10
-Богданци 9
-Кичево и Делчево – по 8
-Крушево 7
-Штип 6
-Кочани и Ресен - по 5
-Свети Николе 3
-Дебар, Пробиштип, Виница, Валандово и Кратово – по 2
-Берово, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Скопје (68г,81г) и по еден пациент од Тетово (49г), Прилеп (73г), Струмица (76г), Кочани (72г) и Делчево (43г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 171 оздравен пациенти од:
-Скопје 71
-Кавадарци 20
-Прилеп 18
-Куманово 14
-Тетово 12
-Велес 6
-Кочани 5
-Гевгелија и Битола – по 4
-Штип, Струмица и Неготино – по 3
-Гостивар и Кратово – по 2
-Ресен, Охрид, Делчево и Валандово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 519.985 тестирања на COVID-19.


Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 102.482, бројката на оздравени пациенти е 91.066, на починати е 3.126, а бројот на активни случаи изнесува 8.290. 

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Македонија

За прв пат направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Read more

Жителите на Ново Маало собираат потписи за петиција ќе ја достават до надлежните институции

Read more

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба од нив

Read more

Продолжен рокот за пријавување за вакцинација за новинари и медиумски работници

Read more
 

Вести

За прв пат направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Читај повеќе

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

Читај повеќе

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Читај повеќе

Жителите на Ново Маало собираат потписи за петиција ќе ја достават до надлежните институции

Читај повеќе

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба од нив

Читај повеќе

„Илинден“ - Тирана со целосна поддршка за Васил Стерјовски за пратеник

Читај повеќе

Злосторството во Индијанаполис го извршил поранешен работник на FedEx

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување за вакцинација за новинари и медиумски работници

Читај повеќе

Османи ги претстави првите четири економски советници, заминуваат за Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Читај повеќе