90-годишна Јапонка е најстарата гејмерка во светот

Хамако Мори официјално е признаена за најстара гејмерка во светот. Родена е на 18 февруари 1930 година и има 90 години. Нејзиниот YouTube канал моментално има над 150.000 претплатници.

Хамако почнала да игра видеоигри пред 39 години, се заинтересирала за тоа откако ги видела децата како играат, пишува Guinness World Record.

„Изгледаше толку забавно и мислев дека не е фер само децата да играат. Мислев дека животот ќе ми биде позабавен ако знам да играм. Така почнав на почетокот да играм кога другите не ме гледаа“, призна Хамако која ги чува повеќето конзули и софтвери купени низ годините.

Омилена игра ѝ е Grand Theft Auto V.

„Тоа е како гледање филмови. Најмногу ми се допаѓа бидејќи има ограничувања на возраста, така што децата не можат да го играат“, вели Хамако.

Remote video URL
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Гејминг

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Read more

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Read more

90-годишна Јапонка е најстарата гејмерка во светот

Read more

Гејмерите го изградија најголемиот град во Minecraft

Read more

Гик

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе