Адвокатот откри зошто се крие вистинската состојба на Шумахер, имало идеја сè да се објави

Ф1
А.С.
/ 30.10.2023 / 19:58

Многу фанови на Михаел Шумахер (54) со години се прашуваат за неговото здравје, но сепак речиси ништо не се знае за здравјето на легендата на Формула 1. Неговиот адвокат објасни зошто е тоа така.

Феликс Дам за магазинот Legal Tribute Online изјави дека имало можност да обелоденат сè, но на крајот сфатиле дека тоа нема да биде добро решение.

„Секогаш се работеше за заштита на приватните работи. Се разбира, разговаравме многу за тоа како тоа е можно. Всушност, имаше идеја да се објави конечен извештај за здравјето на Шуми, но тоа не се случи поради одредена причина“, рече Дам, па дообјасни.

„Не би завршило тука и извештаите за неговата состојба ќе мораше постојано да се ажурираат. Медиумите можеше одново и одново да пишуваат за тоа и да прашуваат: ‘А како изгледа сега?’. Еден, два, три месеци или една година. Тогаш би било тешко да се преземат мерки против таквото пишување“, објасни Дам, кој го следи Михаел Шумахер како адвокат од 2008 година.

URL

Да потсетиме, седумкратниот светски шампион се повреди на 29 декември 2013 година додека скијаше на француските Алпи, удирајќи со главата во карпа. Иако носел скијачка кацига, се здоби со тешки повреди на главата и беше пренесен во болницата во Гренобл каде беше опериран и ставен во индуцирана кома.

Во овие речиси десет години имаше безброј шпекулации поврзани со здравствената состојба на легендарниот Германец, но многу од нив за многу кратко време беа демантирани од неговото семејство и менаџерот.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Ф1

Необична потрага во Абу Даби: Член на Мерцедес ангажирал нуркач за да го најде изгубениот прстен

Read more

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Read more

Верстапен: Зад нас е неверојатна година, но секогаш сакаме да бидеме подобри

Read more

Верстапен победи и во Лас Вегас, Леклер во последниот круг го престигна Перес

Read more
 

Спорт

Лука Дончиќ стана татко, добро ја криеja бременоста на свршеницата

Читај повеќе

Меси за Левандовски: Намерно го дриблав

Читај повеќе
  • play_arrow

Циркус во Љубљана, со крпи се обидоа да го исушат теренот

Читај повеќе

Извлечени паровите за елиминациското коло од Купот на Македонија

Читај повеќе

Лазаров го објави поширокиот список за ЕУРО

Читај повеќе

Во Сан Марино бесни на ФИФА: Постигнавме 3 гола и нѐ турнавте на дното

Читај повеќе

Желбите за јадење по натпревар на играчите на Барса од 2014

Читај повеќе
  • play_arrow

И тоа е можно: Реал му забрани на свој фудбалер да зборува за Меси

Читај повеќе

Антонио Конте се враќа во Јувентус

Читај повеќе