Ако вашиот миленик ги прави овие работи, следува неволја

Би било супер доколку би разбирале што нашите миленичиња сакаат да ни кажат. Замислете да би можеле да се разбирате со вашата мачка или куче.

За жал тоа (сѐ уште!) не е можно. Затоа, пак, постојат начини да се разбере што миленичињата сакаат да кажат и тоа според нивното однесување.

Животните можат да видат и слушнат работи кои човекот не може. Тие имаат одлична интуиција. Некои велат дека можат да предвидат некои работи, но тоа е само лоша употреба на зборови. На пример, повеќето животни се однесуваат чудно пред да удри земјотес, а тоа не е дека можат да го предвидат туку бидејќи можат да намирисаат што доаѓа од внатрешноста на Земјата.

Животните секогаш и ги предупредуваат луѓето кои живеат со нив за ситуации кои самите тие сметаат дека претставуваат опасност. Но, тука е проблемот: човекот не разбира што животните се обидуваат да му кажат.

Поради тоа, нивното однесување е единствен начин за комуникација помеѓу двете страни. Но, како да се разликуваат ситуациите на кои животните предупредуваат? На пример, земјотрес, пожар, поплава или друга опасност?

Цела наука стои позади тоа, а таа се вика зоопсихологија.

Remote video URL
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Чек дис аут

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Read more

Фејл компилација: Сакаш да направиме селфи?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе