Алармантно откритие во леденото јадро од Антарктикот

Доказите од леденото јадро на Антарктикот долго 600 метри откриваат дека ледената покривка на поларниот континент нагло и драматично се намалила пред околу 8.000 години, според новото истражување кое дава алармантен увид за тоа колку брзо мразот на Антарктикот може да се стопи и да предизвика зголемување на нивото на морето.

Дел од ледената покривка се истенчи за 450 метри, висината на Емпајер Стејт Билдинг, за само 200 години на крајот од последното ледено доба, според студијата објавена во средата во списанието Nature Geoscience.

Авторите на студијата тврдат дека ова е првиот директен доказ кој покажува такво брзо губење на мразот каде било на Антарктикот.

Иако научниците знаеле дека ледената покривка била поголема на крајот на последното ледено доба отколку што е денес, многу помалку се знаело кога точно се случило тоа намалување, вели Ерик Волф, глациолог од Универзитетот во Кембриџ во Велика Британија и автор. на студијата.

Оваа студија го менува тоа, изјави тој за CNN: „Успеавме да откриеме точно кога мразот се повлече, но можевме да видиме и колку брзо се повлекува“.

Сега е јасно дека ледената покривка многу брзо се повлекувала и се разредувала во минатото, вели Волф, а постои опасност истото да се повтори. „Ако почне да се повлекува, тоа ќе се случи многу брзо“, додаде тој.

Ова може да има катастрофални последици за глобалното зголемување на нивото на морето. Ледената покривка на Западниот Антарктик содржи доволно вода за да го подигне нивото на морето за околу пет метри, што би предизвикало разорни поплави во крајбрежните места и градови низ светот.

Студијата е „одлична детективска работа“ на голем дел од ледената покривка на Антарктикот, рече Тед Скамбос, глациолог од Универзитетот во Колорадо Болдер.

Клучната порака е дека количината на мраз складирана на Антарктикот може да се намали многу брзо, со брзина со која многу крајбрежни градови би се бореле да се справат, изјави тој за CNN.

Важноста на ледените јадра

Ледените јадра се нешто како историска архива на атмосферата на Земјата. Составени од слоеви мраз кои се формирале при паѓање на снег и набивање во текот на илјадници години, тие содржат воздушни меури, како и загадувачи кои даваат информации за промените во животната средина во текот на милениумите.

Научниците отстранија парче од леденото јадро од студијата во 2019 година, во макотрпен процес кој вклучуваше континуирано дупчење во текот на 40 дена. Тие потоа го пресекоа јадрото на делови, ги спакуваа во изолирани кутии на минус 20 степени Целзиусови и ги испратија во ОК.

Таму, научниците мереле изотопи на вода во ледените јадра кои даваат информации за минатите температури. Потоплите температури укажуваат на пониски слоеви мраз - колку повисоко оделе, толку слоевите станувале поладни.

Тие го мереле и притисокот на воздушните меури во мразот. Воздушните меури во долните ледени слоеви имале поголем притисок.

Алармантно откритие

Тие беа изненадени кога открија колку брзо мразот се разреди на крајот на последното ледено доба, рече Волф.

Ледената покривка на Западниот Антарктик е особено ранлива на климатските промени бидејќи тлото под него е под нивото на морето. Кога ќе влезе топла вода одоздола, може многу брзо да се стопи. Тие претпоставуваат дека токму тоа се случило пред 8.000 години.

Она што ги прави овие наоди толку алармантни е тоа што штом ќе дојде до топење, „навистина многу малку или ништо не можеме да направиме за да го спречиме тоа“, рече рече Изобел Ровел, научник и коавтор на студијата, за CNN.

„Сè уште можеме да ги избегнеме овие пресвртни точки“, рече Волф.

Новите податоци ќе помогнат во точноста на моделите што ги користат научниците за да предвидат како ледената покривка ќе реагира на идното глобално затоплување, се вели во извештајот.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Наука

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Read more

Во Бугарија откриена гробница стара 1.800 години: Раскажува тажна семејна приказна

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Кога старите Египќани почнале да ги мумифицираат мртовците?

Read more
 

Гик

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Читај повеќе

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Читај повеќе

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новата серија телефони Samsung Galaxy S24 го освои светот

Читај повеќе

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Читај повеќе

Двојно продолжен животниот век на батеријата за iPhone 15

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците се вратија на Месечината по 52 години

Читај повеќе

Американците денес слетуваат на Месечината - прв пат по 50 години

Читај повеќе

Нов ЕУ закон за батериите: Наскоро секоја ќе мора да има „пасош“

Читај повеќе