Американците се вратија на Месечината по 52 години

Роботското вселенско летало Odysseus успешно слета на Месечината, со што влезе во историјата како прво американско летало во последните 52 години кое слетало на површината на Месечината.

Овој момент е историски и од научна гледна точка, имајќи предвид дека Odysseus е вселенското летало кое слета на позицијата најблиску до јужниот пол на Месечината, која до сега беше во голема мера неистражена.

Леталото е дело на Intuitive Machines. Иако не е директно вклучена во градежништвото, НАСА ѝ плати на компанијата 118 милиони долари за носење научни инструменти кои би можеле да ѝ помогнат на идните мисии на НАСА на Месечината.

Досега имаше неколку обиди на приватни компании да слетаат на Месечината, но секој обид беше без многу успех.

Иако постоеја стравувања дека и оваа мисија може да биде неуспешна, Odysseus успешно слета на површината по „клучните“ 10 минути согорување на моторот.

Се разбира, целиот процес не можеше да помине без проблеми. По слетувањето, контролорите на летот пријавиле одредени „звуци“ во комуникацијата и чекале потврда за целиот процес. По речиси 15 минути од предвиденото време за слетување, контролорите добија потврда за одреден сигнал, што воедно беше знак дека леталото Odysseus слетало успешно.

„Она што можам да го потврдам во моментов е ова. Да, ние сме на површината, остваривме контакт“, рече водачот на контролата на мисијата Тим Крејн.

URL

Извршниот директор на компанијата Стив Алтемус исто така не го криеше задоволството од слетувањето.

„Знам дека ова беше незгодно, но ние сме на површината и имаме потврден сигнал. Добредојдовте на Месечината“, истакнува Алтемус.

Иако директно не учествуваше во изградбата на леталото, НАСА објави дека ова е голем подвиг.

„Денес Соединетите Американски Држави се вратија на Месечината за прв пат по повеќе од половина век. Денес, за прв пат во историјата на човештвото, комерцијална компанија лансираше вселенско летало и успешно го заврши ова патување. Овој подвиг претставува огромен чекор напред за целото човештво“, рече Бил Нелсон.

Вселенското летало Odysseus ќе им значи многу и на научниците кои во иднина ќе ја истражуваат Месечината, особено нејзината јужна страна.

„Сакаме да одиме без разлика на опасностите. Сакаме да видиме дали има изобилство вода. Затоа што ако има вода, има и ракетно гориво, односно водород и кислород. Можеме да имаме ‘бензинска пумпа’ на јужниот пол на Месечината“, изјави претставник на НАСА, Бил Нелсон.

Последен пат американско летало слета на површината на Месечината во 1972 година како дел од мисијата Apollo 17, која беше 11-та и последна мисија Apollo на НАСА.

Remote video URL
реклама

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Вести

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Read more

8 фасцинантни факти за октоподите

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more
 

Гик

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Читај повеќе
  • filter

8 фасцинантни факти за октоподите

Читај повеќе
  • play_arrow

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Читај повеќе

Најсилната соларна бура во историјата беше поголема отколку што мислевме

Читај повеќе
  • filter

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Читај повеќе

WhatsApp добива AI chatbot

Читај повеќе

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе