Американскиот Сенат донесе важен закон за истополовите бракови

Американскиот Сенат вчера усвои нацрт-закон со кој се заштитуваат истополовите бракови низ САД, мерка што доаѓа како одговор на загриженоста дека Врховниот суд може да ја поништи одлуката од 2015 година со која се легализирани истополовите бракови на национално ниво.

Нацрт-законот, со кој се бара од федералната влада да го признае бракот доколку е легален во државата каде што бил склопен, треба да биде заштитен механизам доколку Врховниот суд пресуди против истополовите бракови.

Мерката нема да им забрани на државите да блокираат истополови или меѓурасни бракови доколку Врховниот суд им го дозволи тоа.

„Денес, долгиот, но неуморен марш кон поголема еднаквост оди напред“, рече лидерот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер.

„Со усвојувањето на овој предлог-закон, Сенатот испраќа порака што секој Американец треба да ја слушне: без разлика кој сте или кого сакате, и вие заслужувате достоинство и еднаков третман според законот.“

Законот доби 61 глас, еден повеќе од потребните 60 за негово донесување. Против беа 36 сенатори. Дванаесет републиканци им се придружија на 49 демократи во поддршката на законот. Еден демократ, Рафаел Ворнок од Џорџија, беше отсутен, како и двајца републикански сенатори.

Сличен, но не идентичен предлог-закон усвоен во Претставничкиот дом на почетокот на годинава со поддршка на 47 републиканци и сите демократи. Претставничкиот дом треба да ја одобри верзијата на Сенатот пред да биде испратена до претседателот Џо Бајден за да биде потпишана како закон.

Во јуни, Врховниот суд го укина правото на абортус, ставајќи крај на половина век од ова право на територијата на целата држава.

Ссудијата на Врховниот суд Кларенс Томас напиша дека судот треба да размисли за поништување на други одлуки кои ги штитат индивидуалните слободи, вклучувајќи ја и пресудата за хомосексуалните бракови од 2015 година.

Околу 568.000 венчани истополови двојки живеат во Соединетите Американски Држави, според Бирото за попис на САД.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Свет

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Read more

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе