Останати спортови

АМС ги соопшти добитниците на спортски ваучери за годинава

11. февруари 2020 - 12:56 | Ф.З.

Агенцијата за млади и спорт ја објави листата на клубови и федерации кои од државата годинава ќе добијат финансиски ваучери.

Согласно рангирањето на клубовите според успесите, најголем ваучер во вредност од 21,8 милиони денари добива актуелниот европски ракометен шампион Вардар. Зад него со скоро 4 милиони помалку е битолски Еурофарм, а потоа следуваат кошаркарските клубови МЗТ и Работнички.

Фудбалските клубови Шкендија и Вардар се на дното од листата на топ 10 со најголеми ваучери.

Листата на клубови со добиен ваучер од над 10 милиони денари гласи:
21,8 за РК Вардар
17,9
за РК Еурофарм
15,8
за КК МЗТ
13,9
за КК Работнички
13,9
за РК Металург
11,9
за КК Куманово
11,9
за РК Пролет
11,5
за ФК Шкендија
10,5
за ФК Вардар

Фудбалски клубови:
11,5 за Шкендија
10,5 за Вардар
9,8 за Академија Пандев
8,8 за Шкупи
7,9 за Македонија ЃП
7 за Работнички
6 за Ренова
5,4 за Силекс
4,9 за Струга
4,1 за Борец
3 за Пелистер
2,8 за Тиквеш
2,5 за Брегалница
2,4 за Кожуф

Кошаркарски клубови:
15,8 за МЗТ
13,9 за Работнички
11,9 за Куманово
9,9 за Гостивар
8,9 за Кожув
7,9 за Пелистер
6,9 за Вардар
5,9 за Академјија ФМП
4,9 за МЗТ 2

Одбојкарски клубови:
4 за Џио
3,5 за Вардар
3 за Лирија
2,5 за Универзитет Тетово
2, за Студент
1,5 за Весна
1,2 за Борец

Ракометни клубови:
21,8 за Вардар
17,9 за Еурофарм
13,9 за Металург
11,9 за Пролет
7,9 за Бутел
5,9 за Струга
4,9 за Пелистер
4,4 за Охрид
3,9 за Радовиш
3,4 за Работнички
2,4 за Борец

Женски клубови во различни спортови:
3 за ЖРК Металург
3 за ЖКК Вардар
2,5 за ЖРК Куманово
2,5 за ЖКК Бадел
2 за ЖРК Пелистер
2 за ЖКК Струга
1,6 за ЖКК Крива Паланка
1,5 за ЖФК Тиверија
1,5 за ЖРК Стружанка

Целосната листа можете да ја погледнете тука.

Коментирај