Анчелоти: Азар е здрав, само претпочитам други играчи

Еден Азар преседа на клупата на дербито во неделата, а тоа покрена шпекулации дека не е доволно подготвен за игра. Но, стратегот на Реал откри друга причина, многу попроста.

Победничката посета на Реал Мадрид на Барселона остана без белгоскиот фудбалер на зелениот терен кој 90 минути го гледаше натпреварот од клупата. Стратегот Карло Анчелоти обелодени зошто е тоа така и дека тоа нема никаква врска со неговата физичка подготвеност.

„Може да игра лево крило во формација 4-3-3 или во 4-4-2 пред или зад напаѓачот. Тој е подготвен за игра, проблемот е што има тренер кој претпочита друг играч наместо него“, објасни Анчелоти во изјава за новинари.

Пред Ел Класико го пропушти дуелот со баскиски Атлетик поради мускулен проблем.

„Азар нема статус на ѕвезда во Мадрид бидејќи имаше многу повреди. Со тек на време ќе се врати во најдобрата форма. Сигурен сум дека тоа ќе се случи сезонава и дека ќе игра повеќе отколку што игра сега“, додаде.

Сезонава Белгиецот одигра 7 натпревари во Ла Лига, но вкупно само 316 минути и ниту еден цел натпревар. Во Лигата на шампионите одигра 1 натпревар на кој на теренот беше 66 минути. Нема постигнато гол, има само 1 асистенција.

„Тој има сѐ: квалитет, мотивација. Но, мора да издржи, бидејќи некогаш се случува тренерот да претпочита други играчи“

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Фудбал

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Read more

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Read more

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Read more

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Читај повеќе
  • play_arrow

Варварска ММА борба: Удирал онесвестен противник, навивачите згрозени

Читај повеќе