КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА ЕУРО 2020

Ангеловски: Тимот треба да го надополни отсуството на Елмас

Филип Здравески
/ 06.10.2020 / 11:20

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија со свој прв коментар во пресрет на баражот в чретврток против Косово.

„Сите фудбалери се здрави и сите се ставаат во функција на репрезентацијата, така да тоа е нешто што ме радува. За жал, нема да го имаме Елиф Елмас, но оние што се тука се доволно квалитетни и кадарни да го надополнат неговото отсуство. Впрочем, јас и во минатото кога имавме безброј отсуства кажав дека тимот е тој што треба да го надополни секое отсуство, така и овој пат не се осмневам во тоа без разлика колку ќе ни недостасува. Еве еден мотив плус да одиграме и за него и да ни се придружи во финалето во ноември“, рече Ангеловски.

Македонија е прв пат во ситуација да игра бараж за пласман на едно големо натпреварување.

„Натпревар кој може многу да донесе, натпревар кој може да нè доближи уште повеќе до Европското првенство затоа што, знаеме нели, ова е полуфинале, после овој натпревар победникот оди во тоа финале. Јас се надевам дека тоа ќе биде репрезентацијата на Македонија. Историски, можеби затоа што Македонија 30 години чека да дојде до бараж, еве ние сме во таква ситуација. За мене би бил историски првиот настап на Македонија на Европско првенство“, изјавува селекторот.

„Рисовите“ за првпат во историјата ќе играат против Косово, нова репрезентација на европската фудбалска карта, без традиција, тотален анонимус. Оттаму доаѓаат информации за големи пороблеми во косовскиот состав, пред сѐ поради повреди. Но, Ангеловски вели дека го интересира само нашата репрезентација.

„Добро ме познавате и знаете дека сум максимално сконцентриран само на репрезентацијата на Македонија, да се подготвиме добро и да го одиграме овој натпревар во наше најдобро издание, што не се сомневам, така да без разлика што се случува во противничкиот табор ќе истрчаат 11 на 11 фудбалери, фудбалери кои ќе сакаат да донесат победа на  својата земја. Јас сум убеден дека нашите фудбалери ќе ја донесат таа толку очекувана победа со која ќе ја израдуваат и нацијата“.

Добри вести за селекторот пристигнаа синоќа кога во Скопје слета Горан Пандев.

„Тоа е, во ова денешно време и во ситуацијата во која се најде неговиот клуб, нешто на што мораше да биде подлегнат. Јас уште еднаш само би кажал дека неговото доаѓање тука покажува колку му значи овој натпревар. Знам добро што сѐ разговаравме изминативе четири години и колкава е неговата желба за Македонија да одигра на Европско првенство. Еве, ова беше доказ дека нема да постои бариера што ќе го спречи да дојде на тој натпревар. Им благодарам на сите што помогнаа, што асистираа, за тој да дојде, да биде тука со нас и сите добри знаеме од какво значење е неговото присуство во репрезентацијата на Македонија“. заврши селекторот.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Фудбал

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Read more
 

Спорт

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе

Флорентино Перес: Супер Лигата ќе го однесе фудбалот на заслуженото место

Читај повеќе