Антонио Конте се враќа во Јувентус

Макфакс/Кајгана
/ 01.12.2023 / 10:30

Договорени се сите детали за враќањето на Антонио Конте на клупата на Јувентус. Поранешниот капитен и тренер на Јувентус, во клубот ќе се врати по завршувањето на актуелната сезона, тврди радио станицата од Рим, Radio Radio.

Антонио Конте моментално е без клуб. Неговиот последен ангажман беше во Тотенхем. Спарс го отпуштија Италијанецот во март откако тој го критикуваше сопственикот на клубот Даниел Леви.

Во својата прва сезона, Конте ја освои шампионската титула со Јувентус во 2012 година. Во Купот го загуби финалето од Наполи (0:2). Во август 2012 година Конте беше осуден на десетмесечна забрана за соучество во коцкање, која подоцна беше намалена на 4 месеци. Потоа ја водеше Сиена во втората лига.

Во декември 2012 година се врати на тренерската клупа на Јувентус, а во 2013 година успеа да го одбрани Скудетото. Во својата последна сезона, Конте го предводеше клубот до трета последователна титула. Неговиот договор беше спогодбено раскинат пред почетокот на сеозната 2014/2015. Потоа две години беше селектор на Италија, па го водеше Челси пред во 2019 да го направи забранетиот чекор преземајќи го Интер кому му донесе Скудето во сезоната 2020/2021.

Конте остави длабока трага како играч на Јувентус, потоа како тренер, но прашање е како навивачите ќе го прифатат неговото враќање. Многу од навивачите не можат да му го простат периодот во Интер.

Моментално тренер на Јувентус е Масимилиано Алегри, кој има договор до летото 2025 година, а со него „Бјанконерите“ моментално се на второто место во Серија А.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Фудбал

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Read more

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Read more

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Read more

Не бадијала се викаат Always Ready

Read more
 

Спорт

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Читај повеќе

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Читај повеќе

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Не бадијала се викаат Always Ready

Читај повеќе

Дербито на Марадона вечерва во ЛШ, забрефтаниот Арсенал гостува кај Порто

Читај повеќе

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Арнаутовиќ од трагичар стана херој

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Читај повеќе

Анчелоти со неочекувана понуда до Модриќ

Читај повеќе