Apple смисли како да го ажурира софтверот кај неотпакуваните телефони

Зарем не би било одлично кога не би морале веднаш да ги ажурираме новите телефони? Apple, наводно, има решение.

Ажурирањата на оперативниот систем често се многу корисни - не само затоа што носат нови функции на нашите уреди, туку и затоа што често содржат безбедносни закрпи и поправки за системски грешки. Ова е особено точно за новолансирани уреди.

На пример, првите купувачи на новите iPhone телефони можеа веднаш да го ажурираат софтверот на верзијата iOS 17.0.1, а набргу по лансирањето и на верзијата 17.0.3, која требаше да ги коригира проблемите со прегревање.

Секако, би било идеално доколку не мораме да го правиме тоа, односно ако софтверот е веќе ажуриран првиот пат кога ќе го вклучиме и наместо да губиме време, веднаш би можеле да го користиме нашиот нов телефон. Токму ова може и да се оствари, бидејќи Apple наводно сака да ги ажурира своите телефони пред да ги продава, и тоа без да ја отвори кутијата.

Според познатиот аналитичар Марк Гурман, Apple смислил како да го надгради софтверот на неотпакуваните уреди. Станува збор за систем кој би користел специјални уреди кои би го вклучиле iPhone телефонот додека сѐ уште е во кутијата, ќе ја извршат надградбата и потоа ќе го исклучат уредот.

За жал, Гурман не соопшти повеќе детали затоа за каков уред поточно станува збор, но според информациите до кои дошол, овој систем би можел да профункционира пред крајот на оваа 2023 година.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Мобилни

Конечно скокна продажбата на телефони

Read more

Vivo ја претстави серијата мобилни телефони X100

Read more

Корисниците на iPhone ќе имаат дополнителна бесплатна година на сателитската функција Emergency SOS

Read more

iPhone 16 ќе има дополнително копче – која ќе му биде функцијата?

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе