Boring Phone е антисмартфон создаден во соработка помеѓу Heineken и Bodega

Heineken и креативната компанија Bodega се здружија за да дизајнираат уред наречен Boring Phone, или во буквален превод „досаден телефон“.

Комапнијата HMD Global ќе го произведе Boring Phone за Heineken и Bodega во само 5.000 примероци и секој од нив ќе стигне до среќник кој ќе го добие на подарок во популарните giveaway.

Овој мобилен телефон е дизајниран да биде што е можно поедноставен, да не содржи апликации од трети страни или да има можност за поврзување на интернет. Се базира на моделот Nokia 2660 Flip, има проѕирно тело и прилагодена монохроматска тема.

Доби 2,8-инчен QVGA главен екран со резолуција од 240х320 пиксели и помал „надворешен“ екран од 1,77 инчи. Назад се наоѓа камера од 0,3 MP со LED блиц, а телефонот користи софтвер Moco RTOS. Корисниците можат да се забавуваат и со иконската игра Snake, а има и FM радио и приклучок за слушалки.

Boring Phone поддржува мрежи до 4G и има два слота за SIM, како и 128 MB внатрешна меморија која може да се прошири со помош на microSD картичка. Се напојува од батерија со капацитет од 1.450 mA⋅h, која ветува седум дена работа во режим на подготвеност и 6 часа разговор преку 3G и 4G мрежите.

реклама

Мобилни

Huawei е новиот лидер во продажба на смартфони на преклоп

Read more

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Read more

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Read more

Apple ќе лансира целосно нов модел на телефон - iPhone D23

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе