Samsung повторно е најголем производител на смартфони во светот

Откако накратко беше престигнат од Apple, Samsung се врати на тронот како најголем производител на паметни телефони во светот.

Mobile Phone Tracker на International Data Corporation (IDC) објави податоци за првиот квартал од 2024 година, кои покажуваат дека Samsung го враќа водството што го држеше од 2010 година.

Samsung продаде 60,1 милиони мобилни телефони ширум светот во првиот квартал, што претставува пазарен удел од 20,8%. Од друга страна, Apple продаде 50,1 милиони мобилни телефони, што е удел од 17,3%. Двете компании забележаа пад во однос на првиот квартал од 2023 година, но на Apple е позначаен и изнесува 9,5% во споредба со 0,7% на Samsung.

На третото место на листата на најголеми светски производители на мобилни телефони е Xiaomi со 40,8 милиони продадени единици. Transsion е четврти благодарение на продажбата на 28,5% од уредите, додека Oppo е петти со 25,2 милиони. Токму Transsion го скокна Oppo и го зазеде четвртото место.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Мобилни

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Read more

Huawei е новиот лидер во продажба на смартфони на преклоп

Read more

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Read more

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе