Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Apple е меѓу компаниите кои многу зборуваат за одржливост, но сепак сакаат луѓето да купуваат нов модел секоја година. Меѓутоа, сега ја проширува својата програма за самопоправка.

Клиентите и давателите на услуги наскоро ќе можат да користат оригинални половни делови на Apple за поправка на уредите наместо да мора да нарачуваат сосема нови компоненти. Apple тврди дека половните делови „сега ќе имаат корист од целосната функционалност и безбедност обезбедени од оригиналната фабричка калибрација, исто како и новите оригинални делови на Apple“.

Иницијативата започнува оваа есен со iPhone 15 и понови модели, пишува Washington Post. Оние кои имаат iPhone со развиен екран, но и ист модел со недопрен екран, без проблем ќе можат да го менуваат панелот. Во моментов, ако користен екран од друг iPhone е инсталиран на еден iPhone, одредени функции како што се True Tone или автоматско прилагодување на осветленоста може да не работат. Подобрена програма за самопоправка треба да ги реши овие проблеми.

Програмата ќе опфати делови како што се батерии, камери и евентуално Face ID сензори. Дополнително, од клиентите и давателите на услуги нема да се бара да му го дадат на Apple серискиот број на уредот кога нарачуваат повеќето делови од Self Service Repari Store, но сепак ќе се бара да го сторат тоа пред да ја заменат логичката плоча.

Корисниците веќе можат да видат дали нивниот iPhone е поправен или не, а ако е така, ќе видат и кои делови се заменети. Почнувајќи од оваа есен, оние кои пристапуваат до делот Parts and Service History преку поставките на нивниот iPhone, ќе можат да видат дали заменетиот дел е нов или половен.

Apple ќе го користи процесот на „parts pairing“ директно на телефонот за да утврди дали компонентата за замена е оригинална. Се вели дека ова е неопходно за да се зачува „приватноста и безбедноста на iPhone“.

За таа цел, Apple ќе ја користи својата Activation Lock функција за да се обиде да ги обесхрабри луѓето да користат украдени делови за iPhone за поправки. Ако уредот што се поправа открие дека се користи заменски дел од украден iPhone каде што биле активни Activation Lock или Lost Mode, Apple ќе ја оневозможи калибрацијата за таа компонента, па таа нема да работи правилно.

Од друга страна, оваа промена би можела да им олесни на луѓето да поправат скршен iPhone или евентуално некој друг производ на Apple доколку имаат резервен уред со потребните делови. Услугите често имаат делови од други уреди што ќе можат да ги користат. Сепак, со ова може да се види како Apple се обидува да добие поголема контрола врз процесот на поправка со користење на спарување и потенцијално исфрлање на делови од трети страни од пазарот.

Потпретседателот на Apple за хардверско инженерство, Џон Тернус, изјави за Washington Post дека иако компанијата поддржува користење делови од трети страни во поправките (додека сопственикот на уредот е свесен за тоа), таа сè уште не знае како правилно да ги калибрира како свои компоненти.

Сепак, Apple можеби ќе треба да стапи во контакт со резервни производители и да дознае како да го направи тоа. Предлог-законот за правото на поправка, кој гувернерот на Орегон, Тина Котек, го потпиша минатиот месец, ја забранува практиката на усогласување на деловите. Идејата е да се спречат производителите на уреди да го користат тој процес за да ги спречат потрошувачите и сервисерите да користат компоненти од трети страни за поправка на уредите. Законот ќе важи за уредите произведени по 1 јануари 2025 година.

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

Мобилни

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Read more

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Read more

Apple ќе лансира целосно нов модел на телефон - iPhone D23

Read more

Пристигнуваат T Phone 2 и T Phone 2 Pro: 5G паметни телефони за сите

Read more
 

Гик

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе