Ароматичен рецепт: Посен грав со зеленчук

Посниот грав се прави со запршка за која нема да ви треба брашно.

Овој рецепт за грав е одличен поради разновидноста на состојките, а добро е понекогш да се проба малку поразличен рецепт од традиционалниот.

Потребни состојки:

 • 250 гр црн грав
 • 50 гр корен од пашканат
 • 40 гр корен од магдонос
 • 70 гр корен од целер
 • 90 гр моркови
 • 70 гр кромид
 • 70 гр црвен кромид
 • 90 гр праз
 • 1,5 црвена сочна пиперка
 • 2 ловорови листа
 • сол
 • бибер
 • мешавина од суви билни зачини
 • 90 мл масло
 • 1 големо чешне лук
 • 3 лажички мелена пипер
 • ½ лажичка мелена лута пипер

Подготовка:

Ноќта пред да готвите натопете го црниот грав во ладна вода. Следниот ден истурете ја таа вода и ставете свежа. Ставете на средна топлина и доведете го до вриење. После тоа, гравот исплакнете го под млаз топла вода, исцедете го и ставете го во тенџерето во кое ќе го готвите. Ако тој процес ви е комплициран, можете да купите и конзервиран грав и само да го измиете пред да готвите.

За да се свари чорбата, ситно исечкајте ги пашканатот, морковот, пиперката, целерот, кромидите и празот. Откако ќе го исечкате зеленчукот, заедно со ловоровите листови додадете го во тенџерето со гравот. Се прелива со вода за да биде над гравот. Вклучете го шпоретот на средна температура и оставете да зоврие. После тоа, варете покриен на тивок оган околу 2 до 2,5 часа.

Напоменавме дека не ви треба брашно за запршката. Во тава загрејте го маслото и кога ќе се загрее, издинстајте го лукот и додадете ја мелената пипер. Се динста околу една минута, па се додава во гравот. На крајот посолете, побиберете, ставете од смесата суви зачини и оставете да се вари уште 5 минути. Спремно е за послужување.

Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Рецепти

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Читај повеќе
 • play_arrow

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Читај повеќе

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Читај повеќе

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Читај повеќе

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Читај повеќе

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Читај повеќе
 • play_arrow

За гурмани во кујната: Пица бурито

Читај повеќе