Арсовска најави кривични поради ДУП-от во Ѓорче: Тоа е бетонски монструм, нема да дозволиме еколошка катастрофа

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска најави кривична пријава против градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Стојковски, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, претседателот на Советот на општина Ѓорче Петров Ленче Нелоска и Весна Андриевска, вработена во Министерството за транспорт и врски, откако во саботата на вонредна седница на општината изгласан е ДУП кој предвидува изградба на 50 згради, на 240.000 метри квадранти станбени објекти.

ДУП-от предвидува и изградба на три индустриски капацитети на хемиската индустрија, на површина од преку 157.000 метри квадратни.

„Ова е недозволиво, и ниту јас, ниту адмиистрацијата на Град Скопје, нема да дозволиме да помине неказнето. Нема да дозволиме еколошка катастрофа на Скопје“, рече градоначалничката.

Арсовска го опиша проектот како бетонски монструм, и обвини дека е изгласан спротивно на сите процедури, со кршење на повеќе закони.

Град Скопје дале две негативни мислења и забелешки кои општината била должна да ги острани и да го испрати планот во Градот, рече Арсовска додавајќи дека и покрај тоа општината дирекно побарала согласност од министерството за транспорт и врски.

„Општината не ги собрала сите согласности од надлежните институции за да може ДУП-от да го стават на располагање, а и таа согласност што ја имаат од Министерството за транспорт и врски е добиена според неважечки документи. Имено, документите кои биле обезбедени со висина од 5 или седум ката за зградите, сега се сменети со 14 и 20-катници, што ги прави документите неважечки“ рече градоначалничката.

Од Уставниот суд, ќе побара со времена мерка да се запре примената.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Македонија

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Read more

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе