Први докази за планета со овална форма

Астрономи открија егзопланета во облик на рагби топка

Планетите обично се тркалезни тела во вселената, а астрономите открија егзопланета со неправилна форма која личи на рагби топка.

Станува збор за планетата WASP-103b  во соѕвездието Херкул, а која орбитира околу својата ѕвезда толку блиску што гравитацијата ја издолжила. Оваа егзопланета е пронајдена со телескопот Cheops на Европската вселенска станица.

Споменатиот телескоп пронаоѓа егзопланети со мерење на светлината на ѕвездите и набљудувајќи го падот во осветлувањето кога потенцијалната егзопланета минува меѓу нас и ѕвездите.

Егзопланетата WASP-103b е двојно поголем од Јупитер. Ваквите егзопланети орбитираат многу блиску до својата ѕвезда, често поблиску отколку што Меркур орбитира околу Сонцето. Планетата патува околу својата ѕвезда 1,7 пати повеќе од Сонцето за помалку од еден ден.

Астрономите ја откриле деформацијата благодарение на многу брзиот орбитален период на егзопланетата, а добија и прилика да извршат мерења и опсервации за да го потврдат необичниот облик.

Тагови
реклама

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Read more

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Вести

Повторно доцни мисијата за враќање на луѓето на Месечината 

Read more

Google ќе ве извести кога вашите информации ќе се појават во резултати од пребарување

Read more

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Роботот Cassie постави рекорд во трчање на 100 метри

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Повторно доцни мисијата за враќање на луѓето на Месечината 

Читај повеќе

Google ќе ве извести кога вашите информации ќе се појават во резултати од пребарување

Читај повеќе
  • play_arrow

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Cassie постави рекорд во трчање на 100 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што открива најновата фотографија од мистериозната месечина Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Читај повеќе

6 интересни факти за животот на Мартин Лутер

Читај повеќе
  • filter

Необичниот улов кај Австралија отвора прашања: Нов вид или само чудна ајкула?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тројца руски космонаути безбедно се вратија од вселената

Читај повеќе