Астрономи прв пат фотографираа супермасивна црна дупка во нашата галаксија

Астрономите денеска објавија дека фотографирале супермасивна црна дупка во центарот на Млечниот Пат. Фотографија од она што американскиот астрофизичар Феријал Озел го нарече „благ џин“ е објавена во јавност.

Озел е ангажиран на Универзитетот во Аризона и е дел од проектот Event Horizon Telescope, кој го сочинуваат 300 научници од 13 институции, а управуваат со глобалната мрежа на телескопи.

Првата фотографија од црна дупка досега од галаксијата Месиер 87 (М87) е направена во 2019 година. Астрономот Шеперд Долеман од Центарот за астрофизика Харвард-Смитсонијан тогаш рече дека „го видовме она што само мислевме дека нема да можеме да го видиме“.

Мајкл Џонсон, исто така од споменатиот центар, рече дека најновите наоди се неверојатна потврда за теоријата на релативноста на Ајнштајн.

Remote video URL

The New York Times пишува дека постојат индикации дека постои црна дупка во центарот на секоја галаксија која би можела да биде милиони или милијарди пати помасивна од Сонцето. Астрономите сè уште не знаат како црните дупки станале толку големи.

Парадоксално, тие се најсветлите објекти во универзумот бидејќи имаат способност да апсорбираат светлина. Поголемиот дел од материјата од вселената влегува во нив. Откритијата од 1960-тите доведоа до тоа да се сфати сериозно идејата дека црните дупки навистина постојат.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Вести

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Read more

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Read more

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Read more

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Read more
 

Гик

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Читај повеќе
  • filter

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Читај повеќе

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Читај повеќе

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Читај повеќе

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Читај повеќе

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Читај повеќе

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Читај повеќе

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Читај повеќе
  • filter

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Читај повеќе