Audi го претстави славеничкиот RS e-tron GT

Audi Sport го прославува својот 40-ти роденден, кој го зголеми со посебна изведба на својот најатрактивниот електричен модел.

И додека многумина би биле позадоволни од специјалните RS6 или RS7, Audi одлучи да ги следи актуелните трендови и да се фокусира на електричната понуда. Затоа, најатрактивниот RS e-tron GT модел го добива Ice Race Edition.

Специјалната серија е лесно препознатлива по впечатливата надворешна завршница, од која ќе можат да изберат точно 99 клиенти. Разликите во споредба со концептот со истото име се речиси невидливи.

Црните тркала од 21 инчи доаѓаат како контраст на фолијата, која со својата графика се обидува да го имитира сјајот на снегот и ледените кристали. Виолетовите детали, пак, треба да потсетуваат на очила за скијање.

Кога станува збор за механиката, нема ништо ново. Два електромотори синергетски произведуваат 646 КС, а се напојуваат од батерија со капацитет од 94,6 kWh. До 100 км/час забрзува за одлични 3,3 секунди, автономијата е 486 км, а во Хрватска RS GT чини 157.654 евра.

Тагови
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more

Авто новости

Голем пад на Tesla во САД

Read more

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Read more

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Read more

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more
 

Автомобили

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе
  • filter

Lanzante го претвори Porsche 935 во чудовиште легално за патиштата

Читај повеќе

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе