Audi престанува со производство на бензински и дизел мотори веќе од 2026 година

Се чини дека Аudi ќе го направи најбрзото престројување на целосно електрични модели и исклучување од понудата на моторите со внатрешно согорување. Најави дека веќе од 2026 година ќе престане да нуди автомобили со такви мотори.

Според Sueddeutsche Zeitung, претседателот на управата на Audi, Маркус Дуесман, на останатите менаџери во компанијата им објавил дека постепеното укинување на моделите со мотори со внатрешно согорување ќе се примени до 2026 година. Интересно е што од таа година Audi нема да нуди ниту хибридни модели.

Јасно е дека овој пристап и забрзаната електрификација се дел од стратегијата на Volkswagen групата, а извесно е дека наредната деценија ќе биде пресврт за автомобилската индустрија и останува да се види кој ќе ги повлече вистинските потези во вистинско време.

Тагови
реклама

Авто новости

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Read more

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more
 

Автомобили

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Читај повеќе

Совети за возачи: Кога е време за нов акумулатор?

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го претстави моделот Defender Trophy Edition

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот „ѕвер“ BMW X7

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Читај повеќе