Авион што се урнал во 1968 година најден во глечер во Швајцарија

Остатоци од авион што се урнал на швајцарските Алпи во 1968 година, се пронајдени во глечер 54 години подоцна, соопшти полицијата.

Остатоците од авионот се појавија на глечерот Алеч, во југозападниот дел на кантонот Валис, во близина на врвовите Јунгфрау и Менч. Полицијата појасни дека остатоците биле пронајдени во четвртокот.

„Истрагата утврди дека станува збор за делови од Piper Cherokee со регистрација HB-OYL, кој паднал на таа локација на 30 јуни 1968 година. Понатамошната работа ќе биде преземена што е можно поскоро“, се вели во соопштението на полицијата. Локалниот весник 24 Heures објаснува дека во авионот имало учител и лекар и неговиот син, сите од Цирих. Тогаш биле пронајдени нивните тела, но не и остатоците од авионот.

Остатоците биле забележани од водич за планинарење за време на една од обиколките во областа. Поради климатските промени и топењето на глечерите, патеката на искачување е променета така што сега поминува низ делот од планината каде што се наоѓале остатоците.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Свет

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Read more

Минатиот јули еден од најтоплите досега забележани во светски рамки

Read more

Американците успешно извадија F-18 авион потонат 2.900 метри во Медитеранот

Read more
 

Вести

Во ИЈЗ се проверува дали пациент од Кичево има мајмунски сипаници

Читај повеќе

На Табановце за излез се чека 90 минути, на Пелинце еден час

Читај повеќе

Пронајден човечки труп кај железничката станица во Зелениково

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Читај повеќе

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

Читај повеќе

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

Фестивалот МакеДокс од 18 до 25 август во Скопје

Читај повеќе

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Читај повеќе

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5%

Читај повеќе