ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Австралиец падна од жештина двапати за време на трката, но сепак ја заврши

Австралискиот атлетичар Патрик Тирнан двапати падна на патеката од огромен напор и топлина за време на последниот дел од трката на 10.000 метри. Сепак, тој успеа да ја заврши трката.

„Чекав пет години за Олимпијадата. Ми требаа уште 180 метри за да стигнам до целта кога првпат паднав. Не можете да застанете кога ви остануваат уште 180 метри. Во тој момент, не мислев дека сум целосно готов, па станав. Повторно паднав и знаев дека сум во неволја. Бев толку близу што морав да се принудам да ја завршам трката. Знаев дека можам и морам да го сторам тоа“, рече тој по трката.

URL

Тирнан беше меѓу водечката група во поголемиот дел од трката, но не успеа да издржи до крајот. Тој ја заврши трката на 19-то место и беше прогласен за херој во Австралија.

„Го изведов мојот план за трка многу добро до последните 600 метри. Само што останав без пареа. Немав среќа, тоа е Олимпијадата и секако дека сакате да го дадете најдоброто од себе“, рече тој, додавајќи:

„Дефинитивно беше жешко, но ние се подготвивме за тоа тренирајќи на топлина и висока влажност во последните три месеци. Мислев дека добро се подготвив, но очигледно нешто не е во ред и ќе го анализираме. Не се надевав дека ќе добијам ваков публицитет по оваа трка. Не чувствувам дека тоа е херојство“.

URL

Златниот медал изненадувачки го освои Селемон Барега од Етиопија, а среброто и бронзата им припаднаа на Џошуа Чептегеи, кој го држи светскиот рекорд во оваа дисциплина, и Јакоб Киплимо, двајцата од Уганда.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Останати спортови

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Read more

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Read more

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе