Австралија откри кинески шпионски брод: Ова е чин на агресија

Б.С.Б.
/ 13.05.2022 / 15:00

Австралискиот министер за одбрана, Питер Датон, соопшти дека е откриено присуство на кинески шпионски брод, следен покрај западниот брег на Австралија и тоа го прогласи за „чин на агресија од страна на Пекинг“.

Австралија минатата недела следеше шпионски брод додека пловеше покрај поморската комуникациска станица Харолд Холд во Ексмаут, а која ја користат австралиските, американските и сојузничките подморници.

„Сметам дека тоа е чин на агресија. Тоа посебно го мислам затоа што се наоѓа толку далеку на југ“, изјави министерот на прес-конференција. Бродот беше во непосредна близина на воените и известувачки објекти на западниот брег на Австралија“.

Австралија има национални избори на 21 мај, а обвинувањата за националната безбедност од страна на Кина се главна тема на кампањите.

Датон укажа на „чудното време“ на присутност на бродот со оглед на предизборната кампања. Бродови од кинеската морнарица се следени неколку пати во близина на северниот и источниот брег на Австралија во последните неколку години.

Министерот изјави дека Австралија вовела пракса за известување на јавноста за присутност на бродови на кинеската морнaрица.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Свет

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Read more

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Read more
 

Вести

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Читај повеќе

Нафтата најскапа во последните седум недели

Читај повеќе

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Читај повеќе

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Читај повеќе

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Читај повеќе

Најдени оружје и дрога при претрес, приведен скопјанец

Читај повеќе

176 нови ковид случаи во три дена, нема починати

Читај повеќе

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Читај повеќе

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Читај повеќе