Австрија првпат по месец и пол има над 1.000 активни случаи на COVID-19

Австрија забележа повеќе од 1.000 активни случаи на коронавирус за првпат од мај наваму.

Бројот на случаи денеска порасна на 1.012, покажуваат официјалните податоци на Министерството за здравство.

Министерот Рудолф Аншобер изјави дека заразата се појавила во локализирани кластери со патеки на инфицирање кои може да се следат.

Еден од нив е регионалниот кластер околу градот Линц на север – таму од вчера се забележани уште 57 случаи и сега вкупно има 414.

Виена има 347 активни случаи, а во четири од девет австриски региони нема забележано нови случаи.

Бројот на активни случаи беше паднат под 1.000 на 20 мај, според податоците на здравствените служби.

Австрија се сооочува и со жаришта во фабриките за преработка на месо. Тестирањата покажаа дека има 10 нови случаи на коронавирус во три фабрики за преработка на месо во близина на границата со Германија.

Овие нови случаи се надоврзуваат на големиот број случаи во фабрики за преработка на месо во Германија каде се утврдени 1.400 заразени работници.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе